(AKTUALIZOVÁNO) – 18. června 2016 ve 23:39 SELČ odstartovala z rampy CSG ELA-3 v guyanském kosmickém centru evropská nosná raketa ARIANE 5 ECA. Startovní okno pro let VA 230 bylo otevřeno do 23:40 SELČ.

Na palubě rakety o celkové hmotnosti 10,730 kg byly k navedení na oběženou dráhu připraveny satelity EchoStar 18 a BRIsat. Satelit EchoStar 18 si objednal operátor DISH Network L.L.C. a BRIsat patří finanční společnosti PT.Bank Rakyat Indonesia (Persero) Tbk. Oba satelity vyrobila společnost SSL (Space Systems Loral).

Start, který byl plánovaný na 17. června 2016 byl nejprve o hodinu odložen a následně zcela zrušen, neboť ve vysokých vrstvách atmosféry vanul příliš silný vítr. I 18. června byly zpočátku potíže a už to vypadalo, že se opět start neuskuteční. Dobře to ale dopadlo.

TIP:   Kupa galaxií Hickson 90

Vše šlo nakonec velmi hladce. Devět minut od vzrušujícího startu se oddělil horní stupeň s družicemi, který úspěšně dopravil družice Echostar 18 a BRIsat na přechodovou dráhu ke dráze stacionární. První družice se oddělila 29 minut po vzletu, následoval adaptér SPELDA a druhá družice se oddělila 42 minuty po vzletu. Navedení na dráhu proběhlo normálně.

obr1

e18

bri


Zdroj: arianespace.com, spaceflightnow.com, novinkykosmonautiky.blogspot.com