Publicistický seriálový pořad, který je zároveň pozvánkou ke sledování noční oblohy i vzdělávacím pořadem o vesmíru.

Protagonisté pořadu dr. Tomáš Gráf a moderátor Jindřich Suchánek vás pozvou nejprve pod souhvězdí Lva, Panny a Vlasů Bereniky. Při posezení u Saturnových prstenců poodhalí tajemství jejich struktury. Poté nahlédnete, společně s nimi, na největší Saturnovy měsíce. Nejprve největší měsíc ve sluneční soustavě, Titan, rozkryje svá tajemství z povrchu nejnovějšími radarovými snímky jezer plných metanu a etanu, potom postupně budou defilovat měsíce Rhea, Japetus, Dione, Tethys a Enceladus. Jejich tvář i detaily povrchu přinášejí vzrušující podívanou pro milovníky vesmírných krás.

V druhé části pořadu se vzneseme k dvojhvězdám, abychom společně poodkryli jejich krásu i principy. Úchvatná dvojhvězda Albireo ze souhvězdí Labutě se bude vznášet na pozadí obrazu jako barevný dvojbod v nekonečném prostoru.

Vzdálené galaxie Spící kráska či Černé oko ze souhvězdí Vlasů Bereniky a obrovská galaxie Sombrero na spodním okraji souhvězdí Panny, nás přenesou do dálav desítek miliónů světelných let. Jejich geometrie a barvy doslova pronikají až k nejhlubším myšlenkám o smyslu vesmíru.

TIP:   Podivné chování hvězdy prozradilo černou díru skrytou v nitru hvězdokupy

Na závěr květnového dílu se pozastaví besedování nad životem obyčejné hvězdy, tedy té, co je podobná velikostí našemu Slunci. Seznámíme se s vznikem, životem i zánikem takové hvězdy abychom se přenesli i do daleké budoucnosti na konec věku těchto podivuhodných objektů vesmíru.

Proč se zastavujeme každý měsíc pod nebeskou sférou? Snad nahlédnutí do její tajemnosti přináší našemu srdci část odpovědí nejen na tuto otázku …

Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. A tak pojďme a nechme se unést nekonečným prostorem – hlubinami vesmíru – a prožijme onu sounáležitost s kosmem, který nám dává náznak odpovědí pro nikdy nekončící otázky.


Zdroj: TV NOE, autor: Jindřich Suchánek