Horálek

Toto nádherné (a ultra high definition) panoráma, které vytvořil fotovyslanec ESO Petr Horálek, ukazuje Mléčnou dráhu, jak se klene nad observatoří ESO La Silla v Chile.

La Silla stojí na jižním konci pouště Atacama v nadmořské výšce 2400 m n. m. Zdejší početné dalekohledy pozorují noční oblohu – jednu z nejtmavších na Zemi – a využívají nepřekonatelné atmosférické podmínky zdejšího prostředí, aby odkryly tajemství vesmíru.

TIP:   SERIÁL: Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (1/2)

A tento obrázek nedělá nic jiného! Oblačná a prašná struktura naší Galaxie se odhaluje jako nádherná zářící čelenka nad otevřenou kopulí 2.2m dalekohledu MPG/ESO, která vypadá, jako by pojídala jasnou svítící skvrnu, což je ve skutečnosti Velké Magelanovo mračno. Různá oblaka a mlhoviny, včetně známé Gumovy mlhoviny, vynikají na pozadí tmavé oblohy ve střední a horní částí obrázku a září narůžovělým světlem.

Fotoaparát Petra Horálka také zachytil svit atmosféry (airglow), který je vidět obzvláště poblíž horizontu. Speciální ESOcast se věnoval tomuto zvláštnímu nebeskému jevu.


Zdroj: ESO, foto: Petr Horálek