Publicistický seriálový pořad, který je zároveň pozvánkou ke sledování noční oblohy i vzdělávacím pořadem o vesmíru.

Říjnové putování nebeskou oblohou je devátým pokračováním pořadu TV NOE Hlubinami vesmíru. I tentokrát vás moderátor Jindřich Suchánek společně s vedoucím Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D. provedou kosmickými krásami a dálavami.

Na začátku si ukážeme souhvězdí Persea, Andromedy a Pegase. V nich můžeme spatřit objekty, o kterých si budeme následně povídat.

Nejdříve navštívíme planetu Uran a jeho měsíce Mirandu, Ariel, Umbriel, Titanii a Oberon (měsíce naleznete na webu Uranu v levém sloupci). Především Miranda překvapí svou strukturou a detailními snímky, i když u Uranu, podobně jako u Neptunu, byla zatím pouze jediná sonda – Voyager 2  – prohlédněte si animace mise Voyagerů, od jejichž vypuštění slavíme letos (2007) 30 let!

Po návštěvě Uranu „odletíme“ k mimořádně zajímavé dvojité otevřené hvězdokupě, kteropu názýváme Chí a há Persei (X a h Persei). Je známým objektem pozorování, protože ji můžeme sledovat i pouhým okem jako mlhavý obláček a již při malém zvětšení se objeví nádherný objekt – diadém více jak 50-ti hvězd.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Mimozemšťané nám mohou být podobní více, než si myslíme

Od ní se vzdálíme k nejznámnější galaxii, kterou jako jedinou můžeme na severní hvězdné obloze sledovat rovněž pouhým okem, i když opět jen jako mlhavou skvrnu. Je to velká galaxie v Andromedě – M 31. U videí, fotografií i povídání o této přenádherné galaxii budeme přítomni jednomu z nejzajímavějších objektů nebeské sféry.

Od této galaxie se dostaneme k snad nejdiskutovanějšímu tématu dnešní populární astronomie – k černým děrám a kvasarům. Kresby i videa Vás v tomto tématu uchvátí nejen svou exotikou, ale především autentičností.

Pořad je v celém průběhu klíčován, tzn. že je natáčen před zelenou plochou, do které se dodatečně elektronicky komponují fotografie, animace a videa. A ty používáme především z archívů NASA a ESA.

Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. A tak pojďme a nechme se unést nekonečným prostorem – hlubinami vesmíru – a prožijme onu sounáležitost s kosmem, který nám dává náznak odpovědí pro nikdy nekončící otázky.


Zdroj: TV NOE, autor: Jindřich Suchánek