sun

AKTUALIZOVÁNO – Sluneční aktivita se po pár dnech klidu opět začíná zvyšovat. Dnes odpoledne došlo k erupci M. Zítra očekáváme slabší GM bouři na úrovni G1/Kp5.

K poslední erupci došlo na Slunci 24. července 2016. Od té doby byl relativní klid. Teď se ale situace mění a sluneční aktivita se zvyšuje.

Na Slunci nyní evidujeme dvě oblasti skvrn, které přílišnou aktivitu nevykazují, na východní straně Slunce se ale objevila rozsáhlejší oblast (ex 2567), která aktivitou hýří již nyní. Toho důkazem jest erupce C8.5 z dnešního odpoledne (17:09 SELČ). Dříve ale došlo k erupci M1.37 (16:44 SELČ) v JZ části Slunce.

Aktuální informace o dění na Slunci bude i nadále složité doplnit obrázky či videem, neboť Sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) dne 2. srpna přestala předávat na Zemi vědecká data.

TIP:   Jasný meteor nad Michiganem nahlásilo více než 355 svědků ze sedmi států

Řídicí tým, který se sondou komunikuje 4. srpna zprovoznil zatím dva ze tří vědeckých přístrojů – HMI (Helioseismic and Magnetic Imager) a EVE (Extreme Ultraviolet Variability Experiment).

Pokračuje se s operacemi k obnovení činnosti aparatury AIA (Atmospheric Imaging Assembly). A právě obrázky AIA jsou pro nás klíčové. Budeme držet palce.

Na závěr ještě jedna informace ze serveru Spaceweather.com. 8. srpna je 55 % šance vzniku GM bouře na úrovni G1/Kp5, kterou může vyvolat zrychlený proud slunečního větru. Polární záře na území ČR nejsou pravděpodobné.

situace


Zdroj: solarham.com, spaceweather.com, spaceweatherlive.com, novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: SDO/HMI, SWPC/NOAA