[iframe id=“http://video.tvnoe.cz/getVideo.php?code=aHZhZTExYTAwMTA=“ align=“center“ autoplay=“no“ aspect_ratio=“16:9″ maxwidth=“700″ grow=“no“]

Publicistický seriálový pořad, který je zároveň pozvánkou ke sledování noční oblohy i vzdělávacím pořadem o vesmíru.

10. díl seriálu Hlubinami vesmíru jako tradičně začíná dostaveníčkem pod souhvězdími. Tentokrát to budou Ryby (Pisces – Psc), Vodnář (Aquarius – Aqr) a Velryba (Cetus – Cet).

Po procházce souhvězdími se ponoříme do pásma planetek (asteroidů), které jsou ve velkém množství mezi dráhou Marsu a Jupitera. Podrobněji se podíváme se sondou Dawn (Úsvit) k Vestě a Ceresu. Ceres je podle nové klasifikace již tzv. trpasličí planetou. Navštívíme ale planetek více, např. Eros, Gaspru, Idu a jejího trpasličího souputníka Dactyla (foto Idy a Dactyla je na upoutávce), Itokawu aj. Dotkneme se tématu: Země ohrožována asteroidy v minulostidnes i v budoucnosti.

Poté se vzneseme do nitra naší Galaxie, abychom se seznámili a více si prohlédli objekty, které můžeme v listopadu vyhledat na hvězdné obloze – zajímavé planetární mlhovinyČinka, Helix a Saturn, úchvatnou temnou mlhovinu Koňská hlava v Orionu, kulové hvězdokupyM2 aM15 i další objekty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Rozkvétající hvězdná porodnice

Ještě ve větších vzdálenostech našeho vesmíru se přiblížíme ke galaxiím, které můžeme rovněž sledovat na listopadové obloze. Bude jimi soustava galaxií Stephanův kvintet v Pegasovi a malé galaxie provázející Velkou galaxii v AndroměděM32 a M110.

Závěr listopadového vydání našeho astromagazínu bude patřit, jako již tradičně, volnému astrofyzikálnímu tématu. Tentokrát jím budou základní síly ve vesmíru. Zejména animace gravitačních
čoček
uchvátí svou fantastičností. Uvědomíme-li si, že jde ale o skutečnost, byť ukázané animace jsou výtvarnými kompozicemi složenými z reálných snímků, nezbývá než s pokorou žasnout nad stále překvapujícím vesmírem.

Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. A tak pojďme a nechme se unést nekonečným prostorem – hlubinami vesmíru – a prožijme onu sounáležitost s kosmem, který nám dává náznak odpovědí pro nikdy nekončící otázky.


Zdroj: TV NOE, autor: Jindřich Suchánek