Publicistický seriálový pořad, který je zároveň pozvánkou ke sledování noční oblohy i vzdělávacím pořadem o vesmíru.

11. díl pořadu Hlubinami vesmíru nás zavede do nádherného světa planet, hvězd a galaxií. Na co se můžeme těšit?

Na začátku opět zavítáme ve virtuálním studiu k souhvězdím. Ukážeme si zajímavého Vozku (Auriga – Aur) s Kuřátky a jasnou hvězdou Capella, poté si prohlédneme Býka (Taurus – Tau) s Aldebaranem, Plejádami, Hyádami a Krabí mlhovinou a na závěr si něco povíme o Blížencích (Gemini – Gem) s jasnými Castorem a Polluxem.

Poté zamíříme k nádhernému Marsu, který je vidět po celou noc na obloze a září naoranžovělou barvou. Skvělé animace z přistání Marsových výzkumných vozíků (Mer, Spirit a Opportunity) i práce budoucí Marsovy vědecké laboratoře (MSL) nás doslova vtáhnou na povrch této rudé planety. Stejně tak nás nenechají apatickými dokonalé fotografie povrchu i videoanimace přeletu nad Údolím Marinerů. Pojďme a nechme se unést na Mars !

Po procházce plné divukrásných končin vzlétneme do nitra naší Galaxie, abychom se přiblížili ke Krabí mlhovině (M1), která je pozůstatkem po výbuchu supernovy pozorované starými Číňany v roce 1054 n.l. Tato „čerstvá“ mlhovina má ve svém středu pulsar, který si detailně prohlédneme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Observatoř Herschel objevila spojení galaxií z počátku vesmíru

Kočičí oko je vábivou planetární mlhovinou a její fantastické tvary nás strhnou k úžasu. I takový je vesmír? Ano!

Setkáme se také s úžasnou spirální galaxií M33, tzv. Triangulum galaxy, galaxií v Trojúhelníku, která patří do naší místní skupiny galaxií.

Na závěr otevřeme malé kosmologické okénko a budeme si povídat o vzniku vesmíru, populárním Big Bangu. Dozvíme se například něco více o moderní teorii zrychlujícího se rozpínání vesmíru. Je to pozoruhodné, neboť donedávna všeobecně uznávaná teorie, že se rozpínání vesmíru zpomaluje, vzala za své. Bude také řeč o rudém posuvu, temné hmotě a skryté energii i jiných skutečnostech.

Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. A tak pojďme a nechme se unést nekonečným prostorem – hlubinami vesmíru – a prožijme onu sounáležitost s kosmem, který nám dává náznak odpovědí pro nikdy nekončící otázky. K nejúžasnějšímu divadlu, které je však skutečností, zve autor pořadu – Jindřich Suchánek.


Zdroj: TV NOE, autor: Jindřich Suchánek