Francie, Německo, Polsko, Itálie, Ukrajina, Maďarsko, Rusko, Mexiko, Japonsko, Jižní Korea, Švýcarsko, Velká Británie, Norsko, Macao, Čína, Bělorusko, Česká republika, Indie, Bangladéš, Argentina, Thajsko, Brazílie, Austrálie, Libanon, Slovensko, Saudská Arábie a Filipíny. Co všechno mají tyto země společného? V tamních planetáriích bude uvedeno představení Hvězdárny a planetária Brno – Neuvěřitelné Slunce.

„Hvězdárnu a planetárium Brno vnímáme jako veřejnoprávní instituci. Právě proto jsme se rozhodli nabídnout stále se zvětšujícímu světu digitálních planetárií jedno z našich krátkých představení. Vzdělávací pořad Neuvěřitelné Slunce je založen na reálných záběrech naší denní hvězdy, v nejlepším rozlišení, jaké můžete na světě vidět. Zájem o Neuvěřitelné Slunce předčil veškerá naše očekávání. Už si jej vyžádala více než stovka planetárií z tří desítek planetárií. Je pravděpodobné, že vznikne několik jazykových mutací, stal se součástí oficiální distribuce těch největších vzdělávacích sítí – například ve Spojených státech, Indii nebo Jižní Koreji. Kromě toho, že slouží k propagaci astronomie, celý projekt vedl i k výraznému zviditelnění brněnského planetária ve světě. Zcela jistě bude mít dopad na organizaci našeho filmového festivalu pro digitální p lanetária v příštím roce.“ Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

„Jedenáctiminutový film Neuvěřitelné Slunce ukazuje naši denní hvězdu očima té nejdokonalejší sluneční observatoře, jakou má lidstvo momentálně k dispozici, totiž očima sondy Solar Dynamics Observatory Ta sleduje Slunce nepřetržitě od roku 2010. Z jejího rozsáhlého archivu byly vybrány ty nejzajímavější záběry a poskládány do sekvence, která nejen vyrazí dech, ale hlavně velmi názorně ukáže, co se vlastně odehrává na zdánlivě klidném slunečním povrchu a v jeho nejbližším okolí.“ Pavel Karas, scénárista a režisér představení Neuvěřitelné Slunce.

Podívejte se na ukázku z představení Neuvěřitelné Slunce.

Pro účely pořadu bylo použito celkem 39 850 snímků Slunce, které na disku zabraly přes jeden terabajt. Jenom stažení dat z archivu sondy Solar Dynamic Observatory zabralo, vzhledem k omezené rychlosti stahování ze serverů NASA, téměř dva týdny. Tyto záběry byly následně zpracovány s využitím speciálních matematických metod, navržených prof. Miloslavem Druckmüllerem, pro dosažení co nejlepších detailů.

Vzhledem k náročnosti těchto algoritmů by zpracování tak velkého množství snímků i na výkonném čtyřjádrovém procesoru zabralo takřka půl roku. Proto autor pořadu Pavel Karas využil svých znalostí a zkušeností nabytých během doktorského studia na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a spolu se svým studentem Petrem Bartoněm přepsal program prof. Druckmüllera pro grafické karty (tzv. GPU). S využitím masivního výkonu moderních grafických karet se tak podařilo zkrátit dobu, potřebnou pro zpracování, na pouhých pět dní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Venuše mohla být v dávné minulosti vhodným místem pro život

Pavel Karas dodává: „Ani tak dokonalý kus techniky, jakým sonda Solar Dynamics Observatory bezesporu je, se nevyhne občasným výpadkům, které souvisí mimo jiné i se zvýšenou sluneční aktivitou. Musel jsem si navíc napsat i program, který zpracované snímky prošel, automaticky detekoval takové výpadky a chybějící snímky dopočítal. I tak bylo potřeba výsledná videa pečlivě projít a několik málo míst ještě ručně doretušovat.“

Odborným konzultantem při tvorbě pořadu byl Miloslav Druckmüller, profesor Vysokého učení technického v Brně. Tento matematik si vysloužil již před několika lety světové renomé díky fantastickým snímkům ze zatmění Slunce, z nichž svými metodami „vylovil“ nečekané množství detailů. V současné době úzce spolupracuje s havajskou univerzitou a je světově uznávaným odborníkem na zpracování slunečních fotografií. Díky jeho algoritmům odhalují sluneční fyzikové ve snímcích celou řadu nových informací, které jim mohou pomoci najít klíč k jedné z největších záhad současné astronomie – jak vlastně naše hvězda funguje.


Více o produkci Hvězdárny a planetária Brno najdete na http://www.brnoplanetarium.com