AKTUALIZOVÁNO – 24. srpna 2016 se ve 23:55 SELČ na 45 minut otevřelo startovní okno pro základnu Centre Spatial Guayanais (komplex ELA-3). V živém vysílání jsme viděli, že start byl úspěšný a že evropská raketa Ariane 5 ECA vynesla na oběžnou dráhu satelity Intelsat 33E a Intelsat 36. Tento let nese označení VA232 a vy se na něj nyní můžete podívat ze záznamu.

Start se uskutečnil s mírným zpožděním v 00:16 SELČ. Po normálním průběhu první fáze letu byl horní stupeň s družicemi naveden na základní dráhu, následovalo navedení na přechodovou dráhu, kde se družice postupně oddělily od horního stupně (41 minut po startu). Na pracovní stacionární dráhy se družice dostanou za pomoci vlastních pohonných systémů.

TIP:   Tip na přednášku: Uran a Neptun – ledový příběh Sluneční soustavy

Úspěšné navedení družic Intelsat 33E a Intelsat 36 na plánovanou přechodovou dráhu při letu VA232 rakety Ariane 5 potvrdilo spolehlivost tohoto nosiče, který na přechodovou dráhu dopravil rekordní hmotnost 10 735 kg (o 5 kg překonal stávající rekord z června letošního roku). Zdůraznil to výkonný ředitel společnosti Arianespace Stéphane Israël a dodal, že v příštím roce vypustí další dva satelity pro společnost Intelsat – Intelsat 32E a Intelsat 37E. Arianespace už od roku 1983 pro Intelsat vynesla 58 družic.

1

2


Zdroj: novinkykososmonautiky.blogspot.com, spaceflightnow.com, foto&video: spaceflightnow.com, arianespace.com