AKTUÁLNĚ ZE SLUNCE

1. září je v některých oblastech Země pozorovatelné prstencové zatmění Slunce (viz video). Na Slunci se opět objevila větší (okem pozorovatelná) oblast skvrn. Geomagnetické pole je narušené zesíleným proudem slunečního větru, čehož příčinou je koronální díra. Očekáváme geomagnetické bouře.

1. září je v centrální a jižní Africe včetně Madagaskaru pozorovatelné prstencové zatmění Slunce (viz video pod článkem). Na přaní několika čtenářů připravilo Envéčko mimořádné živé vysílání. Prstencové zatmění je možné pozorovat, když jsou Slunce a Měsíc v jedné přímce, ale zdánlivá velikost Měsíce je menší než velikost Slunce. Z tohoto důvodu je ze Slunce vidět velmi jasný prstenec.

TIP:   SERIÁL: Vesmír podle Messiera (76.)

Sluneční aktivita se zvýšila. Na Slunci nyní evidujeme 5 oblastí skvrn. Nejzajímavější je ta s označením 2585. Je docela rozsáhlá, zatím však stabilní. Oblast se nachází v klidném BETA magnetickém poli. To se však může brzy změnit. Pravděpodobnost erupcí je v tomto regionu zatím na pěti procentech.

Velká koronální díra je příčinou zesíleného proudu slunečního větru, který dnes významně ovlivňuje naše geomagnetické pole. V těchto chvílích probíhá geomagnetická bouře na úrovni G1/Kp5. V následujících hodinách předpokládám, že se bude udržovat kolem stupně G0/Kp4. Zítra a pozítří je opět možný vzestup na G1/Kp5. To by pravděpodobně mělo být maximum GM bouře a proto zatím nelze předpokládat výskyt polární záře nad ČR.


Zdroj: solarham.com, spaceweather.com, foto: solarham.com, NASA/SDO, video: Larry Koehn / ShadowandSubstance.com