V dnešní části se seznámíme s předním českým odborníkem na galaktickou astronomii a mezihvězdnou hmotu Prof. RNDr. Janem Paloušem, DrSc., vedoucím Oddělení galaxií a planetárních soustav Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

noeRozhovor bude zaměřen nejprve na českou účast v nejprestižnější evropské astronomické instituci – ESO, protože náš host byl jedním z těch, kdo se o tuto účast zasloužili. Je také českým zástupcem v této instituci.

TIP:   Petr Horálek: Ve svitu Venuše

Protože je ale prof. Jan Palouš především odborníkem na galaxie, budeme v dalším čase pořadu putovat právě po galaxiích. Vezmeme si na mušku nejbližší okolí naší Galaxie, tzv. místní skupinu galaxií a podíváme se např. na Velkou galaxii v Andromedě, na trpaslíčí galaxii ve Střelci, na obdivuhodnou Leo A či na Velké anebo sousední Malé Magellanovo mračno a jiné, neméně nádherné galaxie.

Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. A tak se nechme unášet nezměrnými dálavami kosmu! Pojďme se ponořit do jeho hlubin a dohlédněme alespoň na okraj…

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek