V tomto díle cyklu Hlubinami vesmíru je hostem pořadu Mgr. Martin Schnabl, Ph.D. mladý český fyzik, který získal prestižní cenu pro mladé vědce EURYI (The European Young Investigator Awards).

noeNejprve se dotkneme životní dráhy našeho hosta, který po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty University Karlovy v Praze získal doktorát v italském Terstu. Poté působil v USA v Massachussettském technologickém institutu v tamní Cambridgi a poté pracoval v Institutu pro pokročilá studia v Princetonu nedaleko New Yorku. Do ČR se vrátil v létě 2008, aby zde ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR využil výše zmíněný grant.

TIP:   TESS, CHEOPS, PLATO, ARIEL aneb Co bude dál ve výzkumu exoplanet?

Poté se blíže dotkneme Evropského střediska jaderného výzkumu ve švýcarském Cernu, kde na obřím urychlovači částic (LHC – Large Hadron Collider) byl právě v den natáčení tohoto pořadu zahájen provoz.

Hlavním tématem však je specializace našeho hosta, kterou je tzv. teorie strun. Dr. Martin Schnabl objasňuje základy této teorie, která má vysoké ambice, a sice přiblížit se k objasnění základního článku stavby celého vesmíru.

Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. A tak se nechme unášet nezměrnými dálavami kosmu! Pojďme se ponořit do jeho hlubin a dohlédněme alespoň na okraj…

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek