leo1833

Leonidy jsou meteorický roj spojený s mateřskou kometou P55/Tempel–Tuttle. Jde o jeden z nejvýraznějších a nejčastěji pozorovaných meteorických rojů.

Maximum tohoto roje, jehož radiant leží v „hřívě“ souhvězdí Lva, nastane v noci ze 17. na 18. listopadu. Letos bude ale podívanou rušit velký a jasný Měsíc, a tak budeme moci spatřit jen ty nejjasnější kousky, to však za předpokladu, že bude jasno.

Dráhu proudu meteoroidů, které tento roj vyvolávají, vypočítal již roku 1866 italský astronom Giovanni Schiaparelli. Francouz Urbain Le Verrier a Němec Teodor von Oppolzer nezávisle na sobě dospěli k závěru, že meteory tohoto roje se pohybují po stejné dráze jako tehdy objevená kometa, dnes označovaná P55/Tempel–Tuttle.

Proud meteoroidů Leonid je rozložený podél dráhy komety Tempel – Tuttle, nemá však všude stejnou hustotu. Nejhustší je nedaleko dráhy komety a kdykoliv Země prolétá takovým zhuštěním, lze pozorovat spršku meteorů. Pomocí radarových měření bylo zjištěno, že průměr proudu Leonid činí přibližně 35 000 km a průměrná rychlost meteoroidů je asi 71 km/s.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Na stopě vysvětlení, proč je koróna teplejší než povrch Slunce

Jak jsem již zmínil v úvodu, letos na obloze velké množství „padajících hvězd“ z tohoto roje neuvidíme. Jednak kvůli Měsíci, ale je také možné, že pozorovaní bude zcela znemožněno pro nepřízeň počasí. Meteorologický model Aladin totiž předpokládá prakticky pro celou noc a na většině území oblačnost (zatím).

Pojďme si (jen tak pro zajímavost) připomenout listopad léta Páně 1833. Představte si, že tehdy bylo pozorováno přes 46 tisíc meteorů za hodinu. 17. listopadu 1966 bylo za 20 minut údajně pozorováno dokonce až 100 000 meteorů. „Přívalový“ déšť Leonid se v minulosti vyskytl také v letech 902, 934, 1037, 1202, 1366, 1533, 1799 atd.

Tyto údaje dokazují, že velmi hustý oblak prachu z mateřské Temple – Tuttleovy komety se po její dráze vrací po přibližně 33 letech. Můžeme si tedy snadno spočítat, že na pořádnou spršku Leonid se můžeme těšit kolem roku 2033. Snad vyjde počasí…

leo171116

Zdroj: cs.wikipedia.org, exospace.cz, Jeseníky – pohoří tmavé oblohy, foto: E. Weiß (ca. 1888), stellarium.org