1201

Už jste někdy viděli černou díru, přesněji kvasar CTA 102 (4C 11.69)? Tento měsíc máte možnost. Objekt je pohodlně viditelný i v menších přístrojích od cca 10” průměru.

Na prosincové večerní obloze spatříme za soumraku nízko nad jihozápadním obzorem Merkur. Maximální východní elongace nastává 11. 12. Na večerní obloze bude také výrazně zářit Venuše a nedaleko podstatně slabší Mars.

Z dalších planet večerní obloha nabízí pouze nevýrazný Neptun v souhvězdí Vodnáře k jehož vyhledání je nutný alespoň triedr či malý dalekohled. Lépe je na tom jasnější Uran v Rybách – zapadá po půlnoci a celý prosinec tvoří rovnoramenný trojúhelník s přibližně stejně jasnými hvězdami 86 a 88 Psc.

Na ranní obloze nad východem svítí Jupiter. Jeho pozorovací podmínky se stále zlepšují. Pozice nejjasnějších trabantů umí zobrazit různé aplikace do chytrých telefonů nebo je najdeme na webu, stejně jako jejich vzájemné úkazy a časy přechodů GRS (např. rubrika Vesmírný týden na www.astro.cz).

TIP:   Kupa galaxií Hickson 90

Saturn je jediná planeta, kterou v prosinci neuvidíme, neboť je 10. 12. v konjunkci se Sluncem. Večer na Silvestra 31. 12. budeme svědky těsné konjunkce Marsu a Neptunu. Nejtěsnější přiblížení však nastává až na Nový rok pod naším obzorem.

Série zákrytů jasných hvězd Hyád Měsícem, včetně nejjasnějšího Aldebaranu, nastane v noci z 12. na 13. prosince. Zákryt Aldebaranu se odehraje těsně před západem obou těles pod obzor. Nejlepší pozorovací podmínky budou na západě republiky.

Meteorický roj Geminidy má předpovězené maximum na brzké ranní hodiny 14. prosince. Bohužel tou dobou je Měsíc v úplňku, čímž pozorování značně ruší.

Podívat se můžete na “černou díru” resp. kvasar CTA 102 (4C 11.69) – objekt objevený v rámci projektu SETI v roce 1963 jako silný zdroj radiového záření a nedlouho poté palomarským pětimetrem ztotožněný s optickým zdrojem – kvasarem, tedy supermasivní černou dírou v centru vzdálené galaxie.

Podobné objekty nebývají běžně dostupné amatérským dalekohledům, tento v listopadu nenadále zjasnil až ke hranici 13m a je pohodlně viditelný i v menších přístrojích od cca 10” průměru.

Kvasar vyhledejte na večerní obloze v souhvězdí Pegas podle připojených mapek, případně na pozici RA 22h 32m 36,4s DEC +11° 43´ 51” a při jeho pozorování si uvědomte, že hledíte 8 miliard let do minulosti.

1202min

>> MAPKY KE STAŽENÍ V PDF <<

Zdroj: udalosti.astronomy.cz