V současné době je přímo k Zemi opět natočena koronální díra. Zesílený proud slunečního větru ovlivní naše GMP v období kolem Vánoc. Dočkají se u nás alespoň fotografové polární záře?

Již potřetí se k Zemi natočila rozsáhlá koronální díra, která zabírá téměř třetinu Slunce. Tato oblast chrlí do vesmíru velmi zesílený proud slunečního větru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Pozorování komety při prvním průletu Sluneční soustavou přineslo překvapení

Pokud onen zesílený proud slunečního větru o rychlosti i přes 700 km/s dorazí k Zemi, tak začne značně ovlivňovat naše geomagnetické pole, což způsobuje jasné polární záře v průběhu geomagnetické bouře.

Odborníci nyní předpokládají, že jasné polární záře můžeme očekávat v období od 20. prosince do 25. prosince 2016. Je jisté, že největší show si užijí pozorovatelé v severských oblastech, ale trochu naděje pro pozorovatele v našich končinách tu je.

Ve dnech 21. prosince a 22. prosince má být geomagnetická bouře nejsilnější a není vyloučeno překročení stupně G2. Při velmi jasném počasí (ve vyšších polohách a bez rušivých vlivů) mají určitou kapku naděje alespoň astrofotografové. Zaručit však nemůžeme vůbec nic, a tak se nechme překvapit.

Zdroj: spaceweather.com