Na obloze nepřehlédneme dorůstající Měsíc a zářící Venuši. Ráno je perfektně vidět Jupiter. Nastane maximum Kvadrantid. Můžeme pozorovat planetku Vesta, jakož i komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková a C/2016 U1 (NEOWISE).

Maximum Kvadrantid přichází letos poměrně nevhod, a to 3. ledna 2017 přibližně v 15:00 SEČ. Navíc u nás hrozí špatné počasí. Ovšem pozorovatelé ze západních částí USA, Kanady a Aljašky budou mít ideální šanci sledovat tento meteorický roj s frekvencí 60-200 meteorů/hodinu velmi brzy ráno.

Nejlepší pozorovací noc v našich končinách bude ze 3. na 4. ledna, a to v její druhé polovině. To neruší Měsíc a radiant stoupá nad obzor. K ránu by tedy mohlo zazářit každou hodinu asi až 60 meteorů. Ovšem, pokud bude přát počasí!

TIP:   SERIÁL: Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (1/2)

Měsíc po první čtvrti zakrývá 7. ledna večer jasnější hvězdu 87 Ceti (4,3 mag). Na 12. leden připadá úplněk i největší elongace Venuše, která bude navíc jen 0,4° od Neptunu.

Patnáctého ledna si povšimněme Měsíce u hvězdy Regulus ve Lvu. Elongace Merkuru je pro nás vzhledem ke sklonu ekliptiky po ránu poměrně problematická, ačkoli Merkur bude mít lehce zápornou magnitudu.

Na začátku ledna ještě nabídne večerní i ranní obloha dvě jasnější komety, 45P a U1 NEOWISE, ale zajímavější bude až únor. Polohy komet najdete na přiložených mapkách. Koncem ledna se ještě večer setkáme se srpkem Měsíce.

Ve druhé polovině ledna budeme moci spatřit všechny planety v průběhu jedné dlouhé zimní noci. Nastává také ideální období pro pozorování planetky Vesta. Ta se pohybuje z Raka do Blíženců jižně od Polluxu. Díky jejímu jasu (cca 6,2m) se na velmi tmavé obloze můžete pokusit spatřit ji neozbrojeným okem (viz mapka vpravo dole).

>> MAPKY ALEŠE MAJERA KE STAŽENÍ ZDE <<

Zdroj: udalosti.astronomy.cz, amsmeteors.org