Večerní obloze bezesporu kraluje velmi jasná Venuše, ale také Mars. Ozdobou únorové oblohy by měla být jasná kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Těšit se můžeme také na polostínové zatmění Měsíce a několik zákrytů hvězd Měsícem.

Planety Venuše a Mars svítí večer vysoko nad jihozápadním obzorem. Nedaleko najdeme ještě Uran, se kterým je Mars 27. 2. v těsné konjunkci – přiblížení obou planet pozorujme 26. večer.

Jupiter již spatříme většinu noci kromě večera a  Saturn je na obloze ranní, nízko nad jihovýchodním obzorem. Pěkná seskupení planet a Měsíce můžeme vidět večer 1. 2. a 16. 2. v druhé polovině noci.

Měsíc bude večer 5. 2. zakrývat jasné hvězdy Hyád a krátce před půlnocí se těsně přiblíží k Aldebaranu, který ale těsně mine. Planetky Irene, Eunomia a Metis jsou v opozici se Sluncem a jejich jasnost je kolem 9m.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Observatoř Herschel objevila spojení galaxií z počátku vesmíru

V únoru nastanou dvě zatmění, 11. 2. to bude polostínové zatmění Měsíce, u nás viditelné v celém svém průběhu a 26. 2. prstencové zatmění Slunce, u nás bohužel neviditelné.

Ovšem ozdobou únorové oblohy by měla být jasná kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Po konjunkci se Sluncem se přesune na ranní oblohu, bude se rychle pohybovat a její deklinace poroste. Na mapce níže, jsou polohy komety vyneseny pro každý únorový den v 6 hodin SEČ.

Ideální pozorovací období je na začátku a konci února, kdy neruší Měsíc. Kometa by měla mít jasnost 6–7m a bude v dosahu triedrů a malých dalekohledů.

  • Mapky oblohy ke stažení zde (PDF).
  •  Detailní mapky poloh komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková ke stažení zde (PDF).

Zdroj: udalosti.astronomy.cz