Fáze Měsíce jsou nyní rozprostřeny tak, že začátek a konec března připadá na období kolem novu a úplněk nastane uprostřed. To bude zřejmě nejvíce zajímat především pozorovatele komet.

V březnu jsou nejlepší pozorovací podmínky letošního roku pro planetu Merkur. Od poloviny měsíce až do začátku dubna ji spatříme večer nad západním obzorem. Na večerní obloze dále svítí Mars, Uran a Venuše, jejíž viditelnost je omezena jen na první polovinu měsíce, protože 25. 3. se dostává do dolní konjunkce se Sluncem.

Jupiter se naopak blíží do opozice se Sluncem, takže ho na obloze nalezneme téměř po celou noc, kromě večera. Aktuální úkazy jeho měsíců a časy přechodů GRS naleznete na astro.cz v pravidelné rubrice Vesmírný týden.

Saturn najdeme ráno nad jihovýchodním obzorem. Seskupení srpku Měsíce, Venuše, Marsu a Uranu uvidíme večer 1. 3. nad západním obzorem. V úterý 14. 3. bude Měsíc v konjunkci s Jupiterem a nedaleko spatříme také nejjasnější hvězdu souhvězdí Panny – Spicu.

Dne 29. 3. večer nad západním obzorem nastane seskupení Merkuru a Marsu s tenkým srpkem mladého Měsíce.

TIP:   Jasný meteor nad Michiganem nahlásilo více než 355 svědků ze sedmi států

Březen bude patřit hlavně kometám. Zatímco 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková již zeslábla, její pozici nahradila jasná 2P/Encke. Bohužel se rychle blíží ke Slunci a proto na její spatření zbývá pár posledních dnů na začátku března.

Kometa je na rozdíl od 45P poměrně kondenzovaná a nalezneme ji snadno za pokročilého soumraku (ideálně kolem 19 hod.) triedrem nebo malým dalekohledem, ve kterém svým vzhledem připomíná jasnou kulovou hvězdokupu, nízko nad západem v souhvězdí Ryb (viz mapka č. 2 – pozice komety pro 19 SEČ).

Postupně zjasňuje další z očekávaných “československých” komet 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Již koncem února se dostala do dosahu větších binokulárů a v průběhu března bude dále zjasňovat na 6–7 mag a  bude tak viditelná i ve standardních triedrech (10×50) a malých dalekohledech.

Bude se přitom pohybovat ze souhvězdí Lva přes Malého lva, Velkou medvědici až do Draka (viz mapka č.3 s vynesenými polohami pro 00:00 SEČ). Bude tedy v ideální poloze – vysoko v zenitu a viditelná celou noc.

Dne 22. 3. bude procházet mezi jasnou galaxií M108 a planetární mlhovinou M97, což bude jistě zajímavý námět na astrofoto. Nejvyššího jasu dosáhne kometa v dubnu, kdy by mohla být na hranici viditelnosti pouhým okem.

Pokud se chcete zapojit do pozorovací kampaně, tak více informací najdete zde. Na obloze máme ještě jednu kometu v dosahu větších binokulárů a to C/2015 V2 (Johnson). Více info a mapka např. zde.

>> MAPKY V PDF STAHUJTE ZDE <<

Zdroj: udalosti.astronomy.cz