Po krátkém odkladu ze začátku startovního okna (06:35 SEČ) na 07:00 SEČ pro silnější výškový vítr odstartovala ze startovního komplexu 39A na Cape Canaveral nosná raketa Falcon 9 FT s telekomunikační družicí Echostar 23.

Raketa družici v čase T+8:40 min dopravila na základní dráhu a po druhém zážehu motoru druhého stupně na přechodovou dráhu ke dráze stacionární, na níž se družice 34 minuty po vzletu oddělila od horního stupně. Echostar 23 se později pomocí vlastní pohonné jednotky přemístí na stacionární dráhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Deset kosmických sond zaregistrovalo průlet CME Sluneční soustavou

Družice Echostar 23 vznikla ve firmě Space Systems/Loral. Až s pomocí vlastních motorů zakulatí oběžnou dráhu, usadí se nad Brazílií. Družici spravuje (jak již její název napovídá) americká společnost EchoStar, přičemž satelit s číslem 23 má šířit televizní signál v oblasti Jižní Ameriky. Pro tento účel má na své palubě 32 transpondérů v pásmu Ku, další komponenty pak pracují s pásmy Ka a S.

Družice o celkové hmotnosti 5500 kg má avizovanou životnost tradičních 15 let, ale očekává se, že díky použití iontového pohonu bude možné tuto misi prodloužit. Díky pokročilé technologii by navíc družici neměly dělat problém ani častější změny orbitální dráhy.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, kosmonautix.cz, foto: SpaceX, SSL, video: SpaceX