Začátek dubna přináší ve světě planet elongaci Merkuru, který je stále ještě vysoko na západě večer a dále opozici Jupiteru, který je tím pádem vidět celou noc a zlepšuje se i jeho večerní viditelnost. Mars zůstává večer relativně nízko nad západem. Venuše se stěhuje na ranní oblohu. Stále platí, že Saturn je se svítáním nad jihem. Hlavním objektem zájmu jsou komety.

Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák je velmi vysoko s jasností 6 až 7 mag a rozhodně stojí za pozornost (viz mapka pod článkem). Vysoko v Herkulovi je také C/2015 V2 (Johnson). Relativně hodně komet se sešlo i ráno, ať už nečekaně jasná C/2017 E4 (Lovejoy) nebo pěkná, ale u nás nízko viditelná C/2015 ER61 (PanSTARRS). Na komety je však třeba vyrazit hned na začátku dubna, nebo až ke konci měsíce.

Úplněk připadá na 11. 4. Jestli bude letos padat dost Lyrid by se teoreticky dalo ověřit, bude bezměsíčná víkendová noc. Na úplném konci dubna už bude na ranní obloze nádherná Jitřenka (Venuše v nejvyšším lesku) a Měsíc zakryje hvězdu Aldebaran, tentokrát ovšem na večerní obloze doslova kolem západu Slunce. Snad nám vyjde počasí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Observatoř Herschel objevila spojení galaxií z počátku vesmíru

A nyní podrobněji. Merkur je 1. 4. v maximální východní elongaci, dobré podmínky pro jeho pozorování trvají již od poloviny března a šanci na jeho spatření máme ještě v prvním dubnovém týdnu, potom jeho pozorovatelnost končí a 20. 4. je v dolní konjunkci se Sluncem.

Naopak Venuše se po březnové konjunkci se Sluncem vynoří ve druhé polovině měsíce na ranní obloze nízko nad východním obzorem. Bude ale velmi jasná – koncem měsíce dosáhne maximálního lesku –4,57 mag.

Mars spatříme večer nad západem, bude se pomalu pohybovat jižně od Plejád a na teleskopické pozorování má velmi malý úhlový průměr (4”).

Dubnovým králem planet je bezpochyby Jupiter, 7. 4. je v opozici se Sluncem a planeta tedy bude v dubnu pozorovatelná po celou noc. Jeho jas dosáhne –2,5 mag, úhlový průměr 44“ a kulminovat bude 34° nad jižním obzorem.

Pomalu se zlepšují pozorovací podmínky Saturnu, který je vidět ve druhé polovině noci. Uran je nepozorovatelný a Neptun jen ráno nízko nad východem. Večer 3. 4. by měl být vidět tzv. Lunar X – virtuální útvar tvořený hrou stínů valů kráterů Blanchinus, La Caille a Purbach.

Periodická kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák má v roce 2017 nejpříznivější návrat za posledních 200 let a právě v dubnu dosahuje maxima jasnosti. Počátkem dubna by dokonce mohla být na tmavé obloze na hranici viditelnosti neozbrojeným okem s jasností kolem 6 mag. Lepší ale je, vyzbrojit se na lov komety triedrem nebo menším dalekohledem s malým zvětšením a velkým zorným polem.

Od poloviny března je cirkumpolární, tedy viditelná celou noc a nachází se vysoko v nadhlavníku, kde se pohybuje souhvězdími Velké medvědice, Draka a Herkula. Dne 12. dubna projde kometa přísluním a začne pozvolna slábnout. Koncem měsíce by měla mít okolo 7 mag a nejlépe vidět bude v ranních hodinách, kdy bude opět na obloze v nadhlavníku.

>> MAPKY V PDF STAHUJTE ZDE <<

Zdroj: udalosti.astronomy.cz