Na tomto úžasném panoramatickém snímku ukazuje noční obloha nad dalekohledem VLT (Very Large Telescope, ESO) naše kosmické okolí v plném lesku.

VLT je umístěn 2635 m n.m. na observatoři ESO Paranal v severním Chile. Obrázek ukazuje význam a výhody umisťování astronomických dalekohledů na odlehlých místech! Každý, včetně fotovyslance ESO Petra Horálka, který zachytil scénu na obrázku, kdo podnikne dlouhou cestu na místo je odměněn opravdu krásným výhledem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Svědectví stromů o tunguské události

Vpravo, za skupinou čtyř 8.2m hlavních dalekohledů, které tvoří VLT, je nad horizontem vidět jemná červená a zelená záře. Tímto způsobem září atmosféra. Navíc je obloha osvětlena i zodiakálním světlem. Zodiakální světlo je světlo odražené na malinkatých prachových částečkách v rovině Sluneční soustavy.

Ačkoli jsou tyto jevy hezké, nejkrásnějším jevem na obrázku je bezpochyby oblouk Mléčné dráhy. Jasný pás naší domovské galaxie je posypán jednak tmavými prachovými skvrnami a filamenty, které pohlcují a zastiňují světlo hvězd ležících za nimi, jednak jasnými oblastmi, ve kterých probíhá tvorba nových hvězd.

Přímo pod Mléčnou dráhou leží dva z našich malých galaktických sousedů, Velký a Malý Magellanův oblak, a pod nimi stojí dva z menších, 1.8m, pomocných dalekohledů VLT.

Zdroj: ESO, foto: Petr Horálek/ESO