Jako dva hlídači, kteří stráží srdce naší domovské galaxie, stojí 3.6m dalekohled ESO a pomocný dalekohled s Coudé ohniskem (Coudé Auxiliary Telescope) na této krásné, ultra high definition fotografii z observatoře La Silla, která je umístěna na jižní hranici chilské pouště Atacama.

Od své inaugurace v roce 1976 prošel 3.6m dalekohled ESO několika modernizacemi, včetně instalace nového sekundárního zrcadla, které umožnily, aby dalekohled zůstal stále efektivní a produktivní.

Od roku 2008 je na dalekohledu namontován spektrograf HARPS, nejpřesnější lovec exoplanet na světě. HARPS (the High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) je dnes nejúspěšnější hledač málo hmotných exoplanet.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   SERIÁL: Hlubinami vesmíru s dr. Soňou Ehlerovou (1/2)

Dnes již nepoužívaný 1.4m CAT (Coudé Auxiliary Telescope) je umístěn v menší kopuli vpravo od 3.6m dalekohledu. Když fungoval, pracoval v něm spektrometr (Coudé Echelle Spectrometer) pro 3.6m dalekohled.

CAT a 3.6m dalekohled jsou spojeny tunelem, který je vidět na fotografii. CAT, plně počítačově ovládaný, prováděl mnoho různých typů astronomických pozorování, včetně měření stáří starých hvězd.

Díky nadmořské výšce 2400 m a umístění daleko od zdrojů světelného znečištění, má 3.6m dalekohled ESO – stejně jako ostatní dalekohledy na observatoří – vynikající pozorovací podmínky.

K dalekohledům na observatoři patří ještě NTT (New Technology Telescope), 2.2m dalekohled MPG/ESO a řada národních dalekohledů.

Zdroj: ESO, foto: Y. Beletsky (LCO)/ESO