21. června 2017 v 6:24 SELČ vstoupí Slunce do znamení Raka a nastane letní slunovrat. K vidění bude Letní trojúhelník, což je asterismus tvořený hvězdami Deneb (v souhvězdí Labutě), Vega (v Lyře) a Altair (v Orlu).

Co se týče planet, tak vězte, že pozorovat můžeme Venuši, a to ráno nad východním obzorem, stejně tak i Uran, který najdeme v souhvězdí Ryb. Nad jihovýchodním obzorem můžeme v souhvězdí Vodnáře zahlédnout Neptun. V první polovině noci lze v souhvězdí Panny pozorovat Jupiter a Saturn najdeme po celou noc v souhvězdí Hadonoše.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Observatoř Herschel objevila spojení galaxií z počátku vesmíru

Měsíc byl dnes ve 14:42 SELČ v první čtvrti. 4. června nás večer čeká seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky. Úplněk nastavá 9. června v 15:10 SELČ. 10. června bude Měsíc v blízkosti Saturnu a v den letního slunovratu bude blízko Venuše v souhvězdí Berana.

Venuše bude v největší západní elongaci (46° od Slunce) 3. června. Za zmínku stojí také datum 6. června, kdy očekáváme průlet přibližně 41 metrové planetky 2017 KQ27 nedaleko Země (1,02 LD).

Saturn bude v opozici se Sluncem 15. června. V tento den bude ale také nejblíže Zemi, a to 1 352 800 km. 21. června, jak už bylo napsáno v úvodu, vstupuje Slunce do znamení Raka a začíná léto, zároveň bude Merkur v horní konjunkci se Sluncem.

Zdroj: heavens-above.com, hvezdarnacb.cz