V následujících dnech začněte při nočních procházkách věnovat pozornost obloze, případně koukněte po 22. hodině na kamery ČHMÚ, které jsou namířeny na sever a severozápad. Je totiž dost dobře možné, že se již brzy objeví tzv. noční svítící oblaka.

Noční svítící oblak (NLC – Noctilucent Clouds), polární mezosférický oblak, stříbřitý oblak, to vše je pojmenování úkazu v horní části atmosféry, který je viditelný při soumraku.

NLC je obecně tvořen krystalky zmrzlé vody, odborníci se však domnívají, že jsou noční svítící oblaka „obohacena“ i mimozemským materiálem, který tvoří částice kosmického či kometárního prachu. Svou úlohu zde hraje i průmyslová činnost člověka (prach z pozemských zdrojů), ale i sopečná činnost.

NLC můžeme ve většině případů pozorovat v letních měsících v zeměpisné šířce mezi 50° a 70° severně. Vzniká v mezosféře ve výšce kolem 80 kilometrů. Za normálních podmínek je příliš slabý a tedy nepozorovatelný. Na denní obloze se tento typ oblaků pozorovat nedá vůbec.

TIP:   Hlubinami vesmíru s doc. Miloslavem Zejdou (2/2)

Na naší polokouli lze NLC pozorovat od poloviny května do poloviny srpna, avšak hlavní doba výskytu spadá na období kolem letního slunovratu. NLC se objevují v době, kdy je sluneční kotouč asi 6 – 16° pod severozápadním a severovýchodním obzorem.

NLC bývají nejlépe pozorovatelné před a po místní půlnoci. Vzdálené vysoké vrstvy atmosféry jsou za těchto podmínek ještě osvětlovány Sluncem a právě tehdy lze tyto vzácné oblaky na pozadí soumračného nebe spatřit.

Nejstarší zmínky o NLC pocházejí z roku 1885. Od doby prvního pozorování NLC se objevují stále častěji a zářivěji. Proto existuje teorie, že je tento jev způsoben, mimo jiné, také změnou klimatu.

Každopádně se jedná o jev velmi působivý, hodný fotografického záznamu. V následujícím období tedy věnujte při nočních procházkách obloze zvýšenou pozornost, případně sledujte po 22. hodině kamery ČHMÚ, které jsou namířeny na sever a severozápad.

Pokud o tento úkaz nechcete přijít, tak se můžete zaregistrovat k odběru upozornění na noční svítící oblaky (NLC Alert). Stačí jen navštívit stránku OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE a vyplnit jednoduchý formulář.

Až se svítící oblak objeví, utíkejte ven, pokochejte se tou krásou a fotografujte a fotografujte. Vaše snímky na našem webu rádi zveřejníme.

Zdroj: cs.wikipedia.org, astro.cz (obsupice.cz), ukazy.astro.cz, mraky.astronomie.cz, foto: Martin Koitmäe