V této části našeho seriálu, ve kterém listujeme katalogem pana Messiera, se podíváme na obří eliptickou galaxii s fascinujícím výtryskem M87 (Virgo A).

Messier 87 (také NGC 4486) je velice jasná 60 mil. sv. let vzdálená obří eliptická galaxie v souhvězdí Panny. Jedná se o velice aktivní galaxii, kterou také značíme jako zdroj radiového záření Virgo A.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Ve sluneční soustavě Kepler-90 byla objevena už osmá exoplaneta

Galaxie se nachází poblíž centra Kupy galaxií v Panně a je jejím největším členem, ačkoliv ve viditelné části spektra je jasnější galaxie Messier 49. Hmotnost galaxie M87 je zhruba 6.10^12 hmotností Slunce.

V centru galaxie M87 se nachází supermasivní černá díra o hmotnosti 3.10^9 hmotností Slunce. Zřetelným úkazem a rovněž i důkazem existence černé díry je fascinující výtrysk vycházející z centra galaxie.

M87 má velice rozsáhlý systém kulových hvězdokup. Naše Mléčná dráha jich má asi 200, M87 jich má přibližně 15 000. Více ve videu…

Zdroj: cs.wikipedia.org, astronomia.zcu.cz
Foto: NASA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

2 thoughts on “SERIÁL: Vesmír podle Messiera (59.)

  1. „Hmotnost galaxie M87 je zhruba 3.10^9 hmotností Slunce. V centru galaxie M87 se nachází supermasivní černá díra o hmotnosti 6,6.10^9 hmotností Slunce.“
    …tedy černá díra je hmotnější než celá galaxie, jejíž je součástí ?!?

    1. Dobrý den, máte samozřejmě pravdu a děkuji za upozornění. Došlo k trapnému omylu. Údaje o hmotnosti galaxie M87 a centrálního objektu se sice značně rozcházejí, nikoli však v celých řádech. Správně mělo (a už je) být uvedeno, že „hmotnost galaxie M87 je zhruba 6.10^12 hmotností Slunce. V centru galaxie M87 se nachází supermasivní černá díra o hmotnosti 3.10^9 hmotností Slunce.“ NÁŠ VESMÍR se vám, pane kolego, mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let!

Comments are closed.