Pokud ano, tak stačí pouze správně odpovědět na naší soutěžní otázku. Ze správných odpovědí bude jedna vylosována a její autor či autorka tuto knižní novinku obdrží poštou na svou adresu.

Nová kniha „Neznámý vesmír v deseti kapitolách“ je v podstatě aktuální příručkou o vesmíru a o tom, jak nás naše poslední objevy o hlubokém kosmu nutí přehodnocovat, co o něm vlastně víme a co ne.

Autor knihy Stuart Clark si na základě nových poznatků klade až provokativní otázky. Bude zapotřebí opravit slavné Newtonovy zákony přitažlivosti? Jsou temná hmota a temná energie pouze našim zdáním? Můžeme se někdy dozvědět, co se dělo před velkým třeskem? Co se nachází na dně černé díry? Existují kromě našeho vesmíru ještě i vesmíry jiné? Existuje čas? A nemění se nám kdysi stálé fyzikální zákony před očima?

Ale více již prozrazovat nebudu, chcete-li vědět více, hrajte a vyhrajte. A nyní již soutěžní otázka. Nebojte, nebude to těžké.

Úplná zatmění Slunce se nám v ČR prakticky téměř vyhýbají. Pražané mohli tento úkaz pozorovat naposledy 12. května 1706. Další úplné zatmění Slunce, kdy bude pás totality probíhat přibližně 30 km severně od Prahy, nás teprve čeká. Otázka tedy zní:

Kdy nastane v České republice nejbližší úplné zatmění Slunce?

a) 21. srpna 2017

b) 10. června 2021

c) 7. října 2135

Své odpovědi můžete zasílat na email soutez@nasvesmir.cz, a to nejdéle do 30.06.2017, 23:59:59 SELČ. Jméno vylosovaného autora či autorky správné odpovědi bude na tomto místě uveřejněno 1. července 2017. Tak hodně štěstí, přátelé!


AKTUALIZACE (01.07.2017, 10:00 SELČ): Dokonáno jest! Vyhodnoceno, vylosováno, výherce je na světě. Soutěžní otázka se ukázala býti pro někoho chytáčkem, neboť přišlo celkem 12 špatných odpovědí. 209 odpovědí bylo správných. A jak to tedy je s tím zatměním? Úplné zatmění Slunce, kdy bude pás totality probíhat přibližně 30 km severně od Prahy, nás čeká 7. října 2135, tedy „c“ bylo správně. A kdo vyhrál? Je to slečna (paní) KAROLÍNA SÝKOROVÁ. Gratuluji!

Veškeré informace o zatměních Slunce u nás i ve světě najdete na webu astro.cz. Na této stránce také zjistíte, že 21. srpna 2017 proběhne úplné zatmění Slunce na území USA (uvidíte žive na našem Facebooku) a 10. června 2021 bude v ČR částečně pozorovatelné prstencové zatmění Slunce, a to byla právě ta nejčastější chyba. Děkuji všem za účast v soutěži a budu se těšit na další.


Upozornění: Jméno výherce či výherkyně soutěže bude ihned po vylosování zveřejněno v tomto článku. V odpovědi na soutěžní otázku nemusíte zatím uvádět adresní údaje. O adresu bude požádán pouze výherce. Ihned po vylosování výherce budou všechny emailové adresy vymazány. NÁŠ VESMÍR garantuje, že emailové adresy soutěžících nebudou samozřejmě žádným způsobem zneužity. V této soutěži jde jen o zábavu. Nejedná se o žádnou (ani skrytou) obchodní nabídku. Účastí v soutěži nevzniká právní nárok na výhru.


10 thoughts on “SOUTĚŽ: Chcete vyhrát knihu „Neznámý vesmír v deseti kapitolách“ od Stuarta Clarka?

 1. Díky za soutěž, aspoň si připomenu, kdy a kde se na úplné zatmění v Česku připravit 🙂 Cena vypadá zajímavě, knížku si rád přečtu, i když nevyhraji. Svoji emailovou adresu zasílám, aniž bych vznášel nároky na vaši registraci tam či onde a česky taky umím, takže mně nějaký ten překlep opravdu nevadí.

  1. Děkuji Vám. Je to od Vás velmi milé. Nebojím se říci, že jste mne opět nabil energií. 😉

 2. Soutěžte s námi o zajímavou cenu, knihu Stuarta Clarka, která má celých 10 kapitol, a kterou vám tímto určitě (a už vůbec ne skrytě) nenabízíme. Pro naši soutěž je zásadní, že na výhru nevniká právní nárok. … to je sladký …

  1. Dobrý den, proč ten provokativní komentář? V upozornění je jasně uvedeno, že tato soutěž není obchodní nabídkou, ani skrytou. Je tedy snad jasné, že tato kniha bude výherci zaslána zcela zdarma. Je to cena (výhra), nikoli zboží! Uvedeným konstatováním je také jasně řečeno, že spolu s knihou výherce neobdrží žádnou nabídku k objednání čehokoli. Konstatování že „Na výhru nevniká právní nárok“, vychází ze zákona a znamená, že účastí v soutěži nevzniká právní nárok na výhru a výhry není možné právně vymáhat. Toto poučení najdete prakticky u všech soutěží a je naprosto logické a pochopitelné. Takže nic nového pod Sluncem. Jedná se o standardní záležitost.

   1. omg, tak znova polopaticky. Nabízíte mi soutěž, a jako odměnu za to že budu soutěžit mi nabízíte knihu. U toho píšete že mi nic nenabízíte. Jistě že to je nabídka. Kdyby jste vzal již existující seznam lidí a z nich vylosoval, tak je to něco jiného.

    U poslední věty máte že právní nárok „nevniká“, myslel jsem že to pochopíte a překlep opravíte. Nevím kam by měl můj nárok vnikat. Ale když už to řešíte z hlediska pochopitelnosti, tak tam má být „účastí v soutěži nevzniká na výhru právní nárok“ pak je to jasné, to co tam máte se dá vyložit i tak, že knihu nemusí dostat nikdo, ani vylosovaný.

    1. Za prvé: Možná, pokud byste prvotní komentář napsal normálně a ne ironicky, tak byste mi to nyní nemusel vysvětlovat polopaticky, to jen tak pro vysvětlení. Za druhé: Připomínku o „právním nároku“ akceptuji. Za chybu „nevniká“ se Vám co nejpokorněji omlouvám. Za třetí: Kniha v soutěži je výhra, cena, jakkoli chcete, ale není to OBCHODNÍ nabídka. Polopaticky (když to máte tak rád): Skutečnost, že nabízím knihu jako cenu v soutěži nelze kvalifikovat jako OBCHODNÍ NABÍDKU. Rozlišujte, prosím, pojmy nabídka (účasti v soutěži) a obchodní nabídka. Děkuji za pochopení a věřím, že je tímto celá záležitost uzavřena. Přeji Vám příjemný den, jakož i dny následující.

     1. Že jsem tak smělý. Jste registrován na Úřadu pro ochranu osobních údajů? Vyžadujete totiž osobní údaje od soutěžících.

      1. Ne, není k tomu důvod. O jméno a adresu (tedy osobní údaje) požádám pouze a jen vylosovaného výherce. Proto také upozorňuji, že soutěžící nemusí zatím žádné adresní údaje uvádět a také tak činí.

Comments are closed.