Červenec patří mezi pozorovatelsky chudší měsíce v roce. Obloha je krásná, ale noci jsou docela světlé a krátké, navíc 9. července nastává úplněk. Něco málo zajímavostí na obloze ale přeci jen uvidíme. Třeba hned dvakrát uvidíme seskupení Měsíce, Jupiteru a Spiky, jedna kometa bude k vidění a také očekáváme maximum meteorického roje Jižních delta Akvarid.

Pojďme se podívat nejdříve na planety, které obíhají kolem našeho jediného Slunce. Planety Merkur a Mars jsou pro nás v záři Slunce nepozorovatelné. Venuši můžeme pozorovat po třetí hodině ranní nad východním obzorem. Jupiter hledejte večer nad JZ obzorem v souhvězdí Panny. Saturn je pozorovatelný po většinu noci (kromě rána) v souhvězdí Hadonoše. Uran lze pozorovat ve druhé polovině noci v souhvězdí Ryb a Neptun se bude těšit na Vaše zraky po celou noc (kromě večera) v souhvězdí Vodnáře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Observatoř Herschel objevila spojení galaxií z počátku vesmíru

Dnes v noci (01.07.17) se můžete pokochat seskupením Měsíce, Jupiteru a Spiky. 7. července se Měsíc ocitne v blízkosti planety Saturn v souhvězdí Vodnáře. 9. července (6:07 SELČ) bude Měsíc v úplňku v souhvězdí Střelce. 10. července bude trpasličí planeta Pluto v opozici se Sluncem. 14. července můžeme pozorovat Venuši v blízkosti hvězdy Aldebaran, a to v souhvězdí Býka.

16. července (21:26 SELČ) vstupuje Měsíc do poslední čtvrti v souhvězdí Ryb. 20. července si nenechte ujít (1:20 SELČ) přítomnost Měsíce v těsné blízkosti hvězdy Aldebaran v souhvězdí Býka. 25. července bude Merkur u Regula a nedaleko srpek Měsíce. 27. července bude Mars v konjunkci se Sluncem. 29. července nás čeká další krásné seskupení Měsíce, Jupiteru a hvězdy Spiky, a to večer nad JZ obzorem v souhvězdí Panny.

30. července 2017 nastává maximum meteorického roje Jižních delta Akvarid (ZHR 25). Uvidíme ale jen ty nejjasnější kousky, neboť je v tento den Měsíc v první čtvrti (souhvězdí Vah). Z komet je prakticky pozorovatelná pouze jedna, a to ER61 PanSTARRS, viz mapka níže.

Zdroj: hvezdarnacb.cz, udalosti.astro.cz, kommet.cz
Foto: heavens-above.com, kommet.cz, stellarium.org