AKTUALIZOVÁNO | Včera jsme Vás, drahé čtenářstvo, informovali o silné a dlouhotrvající erupci na Slunci, která byla spojena i s výrazným výtryskem koronální hmoty směrem k Zemi. Odborníci v této souvislosti očekávají docela silnou GM bouři. Možná se dočkáme i polární záře pozorovatelné z našeho území.

K výrazné erupci na Slunci (M2.44), která trvala déle než dvě hodiny, došlo včera brzy ráno našeho času. Po celou dobu trvání erupce bylo směrem k Zemi uvolňováno obrovské množství záření, které ještě v tuto dobu stále ionizuje horní vrstvu naší atmosféry (viz obrázek dole).

Během erupce došlo také ke koronálnímu výtrysku hmoty (CME) směrem k Zemi. S tímto vyvrženým „materiálem“ se naše geomagnetické pole setká již v průběhu neděle (± několik hodin) a v pondělí.

TIP:   Petr Horálek: Ve svitu Venuše

Odborníci NOAA s pravděpodobností 75 % očekávají vznik GM bouře na úrovni G2 (Kp 6) s možností zesílení na úroveň G3 (Kp 7). V takovém případě je pravděpodobné, že se začne posouvat hranice pozorovatelnosti polární záře směrem k jihu. Zvýšila se tak šance na pozorování polární záře i na území ČR.

Světelné divadlo jako za polárním kruhem však nemůžeme očekávat. Pokud něco uvidíme na vlastní oči, tak jen barevný náznak na severním horizontu, a to pouze v oblasti tmavé oblohy, ve vyšších polohách a jen za absolutně jasného počasí. Fotografové by si ale mohli přijít na své, neboť umí se svými přístroji doslova zázraky a mnohdy vyfotí i to, co prosté oko nevidí.

Na závěr už jen obvyklá rada. Sledujte v následujících hodinách a dnech OVATION Prime model a Aurora Forecast. A pokud se u nás polární záře objeví, tak myslete na NÁŠ VESMÍR a pošlete nám fotografie, rádi je zveřejníme. A když to nevyjde, tak se nesmíte zlobit. Kosmické počasí je ještě více vrtkavé, než to pozemské. Předpověď je vskutku nelehká.

AKTUALIZOVÁNO (16.07.17, 09:47 SELČ) – Spaceweather.com dnes ráno na svém uvádí upřesněnou prognózu vývoje GM bouře. Z té plyne, že lze očekávat GM bouři na maximálním stupni G2. Stupeň G3 už jako možný neuvádí. Tak uvidíme…

Zdroj: spaceweather.com, SWPC/NOAA, foto: pixabay.com, SWPC/NOAA