Tento měsíc se můžeme těšit na částečné zatmění Měsíce, maximum meteorického roje Perseid, „blízké setkání“ Měsíce s hvězdou Aldebaran, ale také s Venuší. Oko pozorovatele jistě potěší i seskupení Měsíce, Jupiteru a hvězdy Spiky.

Venuši najdeme na obloze brzy ráno, a to vysoko nad východním obzorem. Jupiter září večer nízko nad západním obzorem, Saturn můžeme pozorovat v první polovině noci v souhvězdí Hadonoše, Uran najdeme kromě večera po celou noc v souhvězdí Ryb a v souhvězdí Vodnáře vaše zraky očekává po celou noc planeta Neptun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Kolik váží Mléčná dráha?

7. srpna 2017, jak se můžete dočíst zde, nás čeká částečné zatmění Měsíce, které bude pozorovatelné při východu Měsíce nad náš obzor. Úplňkový Měsíc se bude nacházet v souhvězdí Kozoroha.

12. srpna nastává maximum meteorického roje Perseid (ZHR 150). Rozpadlou Swift-Tuttleovu kometu bude svatý Vavřinec nejvíce oplakávat kolem 23:00 SELČ. Na obloze bychom mohli spatřit až 150 meteorů, to nám ale bude trochu kazit Měsíc, který bude v tu dobu osvětlen ze 73,3 %.

16. srpna ráno bude Měsíc v blízkosti hvězdy Aldebaran v souhvězdí Býka a 19. srpna ráno bude Měsíc pro změnu v blízkosti planety Venuše, a to v souhvězdí Blíženců. Pozorovatelé v USA se již nepochybně velice těší na úplné zatmění Slunce. Vše o této události najdete zde a zde.

25. srpna večer uvidíme nízko nad západním obzorem pěkné seskupení Měsíce, Jupiteru a hvězdy Spiky v souhvězdí Panny. O den později bude Merkur v dolní konjunkci se Sluncem a 30. srpna najdeme Měsíc blízko planety Saturn.

Šikovný pozorovatel si na srpnové obloze určitě rád vyhledá i komety. Přehled aktuálně pozorovatelných komet a vyhledávací mapky najdete zde.

Zdroj: hvezdarnacb.cz, foto: heavens-above.com