Tento měsíc se můžeme těšit na částečné zatmění Měsíce, maximum meteorického roje Perseid, „blízké setkání“ Měsíce s hvězdou Aldebaran, ale také s Venuší. Oko pozorovatele jistě potěší i seskupení Měsíce, Jupiteru a hvězdy Spiky.

Venuši najdeme na obloze brzy ráno, a to vysoko nad východním obzorem. Jupiter září večer nízko nad západním obzorem, Saturn můžeme pozorovat v první polovině noci v souhvězdí Hadonoše, Uran najdeme kromě večera po celou noc v souhvězdí Ryb a v souhvězdí Vodnáře vaše zraky očekává po celou noc planeta Neptun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Observatoř Herschel objevila spojení galaxií z počátku vesmíru

7. srpna 2017, jak se můžete dočíst zde, nás čeká částečné zatmění Měsíce, které bude pozorovatelné při východu Měsíce nad náš obzor. Úplňkový Měsíc se bude nacházet v souhvězdí Kozoroha.

12. srpna nastává maximum meteorického roje Perseid (ZHR 150). Rozpadlou Swift-Tuttleovu kometu bude svatý Vavřinec nejvíce oplakávat kolem 23:00 SELČ. Na obloze bychom mohli spatřit až 150 meteorů, to nám ale bude trochu kazit Měsíc, který bude v tu dobu osvětlen ze 73,3 %.

16. srpna ráno bude Měsíc v blízkosti hvězdy Aldebaran v souhvězdí Býka a 19. srpna ráno bude Měsíc pro změnu v blízkosti planety Venuše, a to v souhvězdí Blíženců. Pozorovatelé v USA se již nepochybně velice těší na úplné zatmění Slunce. Vše o této události najdete zde a zde.

25. srpna večer uvidíme nízko nad západním obzorem pěkné seskupení Měsíce, Jupiteru a hvězdy Spiky v souhvězdí Panny. O den později bude Merkur v dolní konjunkci se Sluncem a 30. srpna najdeme Měsíc blízko planety Saturn.

Šikovný pozorovatel si na srpnové obloze určitě rád vyhledá i komety. Přehled aktuálně pozorovatelných komet a vyhledávací mapky najdete zde.

Zdroj: hvezdarnacb.cz, foto: heavens-above.com