Planetka Florence prolétá nedaleko Země. Astronomický podzim se nezadržitelně blíží. Mars a Merkur se vrací na oblohu, naopak Jupiter se bude před našimi zraky skrývat. Uvidíme pěkné seskupení Měsíce, Venuše, Marsu a Merkuru. Z komet je nyní nejlépe pozorovatelná C/2017 O1 (ASASN).

A nyní podrobněji. V prvních dnech měsíce září prolétá nedaleko Země planetka (asteroid) Florence. Podrobnosti najdete zde na webu i na našich sociálních sítích. Počasí však pozorování nepřeje. Až v sobotu odpoledne se na některých místech začne protrhávat oblačnost, a tak bude snad možné amatérskými prostředky rychle se vzdalující těleso ještě zachytit. Aktuální pozici Florence najdete zde. Orientační mapku najdete níže.

TIP:   SERIÁL: Vesmír podle Messiera (80.)

Co planet naší Sluneční soustavy se dotýká, tak Merkur a Mars se k potěše pozorovatele na oblohu vrátí ve druhé polovině měsíce. Obě planety budeme moci pozorovat ráno nad V obzorem. Venuše je ráno vysoko na V obzorem, Jupiter je již prakticky nepozorovatelný, Saturn zazáří večer na JZ obzorem v souhvězdí Hadonoše. Uran můžeme pozorovat celou noc v souhvězdí Ryb, jakož i Neptun, který se nyní zdržuje v souhvězdí Vodnáře.

Mimochodem, zmíněný Neptun bude 4. září nejblíže Zemi, a to ve vzdálenosti přibližně 4 329 200 000 km. 6. září v 9:06 SELČ nastává úplněk. 12. září bude Merkur v největší západní elongaci v souhvězdí Lva (18° od Slunce). 18. září si ráno nad východním obzorem vychutnejte seskupení Měsíce, Venuše, Marsu a Merkuru v blízkosti hvězdy Regulus (viz obrázek dole).

Z komet je v září nejjasnější C/2017 O1 (ASASSN), která se nachází v dosahu velkých binokulárů a bude stále zjasňovat (viz mapka níže). Závěrem už zbývá jen informace o tom, že 22. září ve 22:02 SELČ nastane podzimní rovnodennost. Slunce vstupuje do znamení Vah, čímž začíná astronomický podzim.

Zdroj: hvezdarnacb.cz, udalosti.astronomy.cz, planetky.cz
Foto: heavens-above.com, Sky & Telescope, udalosti.astronomy.cz, stellarium.org