V noci na dnešek, v 5:30 SELČ, dostala planeta Země další ránu pod pás. Seismologické služby Číny, Jižní Koreje a USA totiž zaznamenaly náhlý otřes půdy v KLDR o síle až 6,3 stupně. Později Japonsko potvrdilo to, co již každý tušil. KLDR provedla v pořadí již šestý jaderný test.

Epicentrum otřesu bylo v hornaté oblasti Hamgjong (41.343°N | 129.036°E), kde má KLDR svou jadernou střelnici. Agentura KCNA oznámila, že při dnešním testu „neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí“. Japonsko ale poslalo nad Korejský poloostrov svá letadla a radiaci monitoruje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   ESO: `Oumuamua se nepodobá žádnému známému tělesu ze Sluneční soustavy

Jihokorejská agentura Jonhap uvedla, že nynější exploze byla 9,8krát silnější než při posledním severokorejském jaderném testu. Stejný údaj oznámila i japonská meteorologická služby JMA či profesor Vipin Narang z Massachusettského technologického institutu (MIT). Předpokládá se, že při minulé jaderné zkoušce Pchjongjang odpálil nálož o síle 10 kilotun, sílu nynější bomby Narang hodnotí na zhruba 100 kilotun.

KLDR tvrdí, že se jednalo o test vodíkové bomby a pokládá to za „smysluplný“ krok ve svém jaderném zbrojním programu. Tato informace ale ještě není odborníky definitivně potvrzena. KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Tento byl každopádně nejsilnější.

Politickým komentářům k této události se vyhnu, to na naše stránky nepatří, nutno však dodat, že KLDR je již jediná země na světě, která opakovaně jaderné testy provádí, navzdory všem mezinárodním dohodám, navzdory všem sankcím. A že to není nic dobrého pro planetu asi netřeba zdůrazňovat. Mimochodem, dnešní test zaznamenaly i přístroje Geofyzikálního ústav Akademie věd ČR, viz obrázek níže.

Zdroj: ČTK, irozhlas.cz, ct24.cz, BBC NEWS, USGS, ig.cas.cz

7 thoughts on “Jaderný test KLDR vyvolal v oblasti zemětřesení o síle 6,3 stupně. Jednalo se o vodíkovou bombu?

 1. Zapoměl jsem dodat, že každé velké zemětřesení má vliv na rotaci planety, příkladně zemětřesení na Sumatře v roce 2004 zrychlilo rotaci Země o 2,676 mikrosekundy (tedy necelé 3 milióntiny sekundy). Zemská osa se vychýlila asi o 2,5 cm (v rovině Greenwichského poledníku o 0,670 tisícin obloukové vteřiny, tj. přibližně o 2 centimetry na pólu, ve směru kolmém pak o 0,475 tisíciny obloukové vteřiny, tj. o asi 1,5 cm). Zdroj: astro.cz

  1. Děkuji za vysvětlení a zajímavé informace. Jak píšete rozumíme si. Jen mi šlo o to, že dnes se každý ohání slovy zachraňte planetu, chudák planeta atd. Ale planetě (kdyby měla vědomí) by bylo asi úplně jedno jak rychle se točí, jestli je na ní atmosféra z kyslíku, nebo CO2. Prostě nám jde o udržení života a prostředí jak ho známe. Například taková Venuše se podle mě má taky celkem fajn 😉

   1. Planeta Venuše, podle posledních vědeckých poznatků, byla pár miliard let obyvatelná. Nyní je to přímo učebnicové peklo. Ale v poněkud sarkastické rovině s Vámi souhlasím, Venuše se má celkem fajn, není tam člověk. 😉

 2. Já Vás zdravím srdečně. V podstatě máme na mysli to samé. Je zde ale další faktor, který se odehrává v podzemí. Energie uvolněná podzemním výbuchem. Musíme si uvědomit, že podzemní jaderný výbuch vyvolává s určitým zpožděním na vzdálenosti i tisíců km zemětřesení. A to je onen neblahý vliv na planetu.

 3. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat jak myslíte větu: „A že to není nic dobrého pro planetu asi netřeba zdůrazňovat.“
  Nějak nerozumím tomu proč by to mělo nějak uškodit planetě. Že to může uškodit lidem a životu na planetě rozumím, ale planetě?
  Díky za vysvětlení 🙂

 4. Vložte váš komentář…Neskutečné šílenství zahrávající si s jadernou válkou které ohrožuje celý svět.

Comments are closed.