Při dnešním setkání se budeme pohybovat především v blízkosti planety Země. Hostem pořadu je totiž Ing. Jan Vondrák, DrSc., který byl do roku 2017 předsedou České astronomické společnosti. Jan Vondrák je specialistou na tzv. kosmickou geodézii a astrometrii.

V úvodu se dotkneme působení našeho hosta v Mezinárodní astronomické unii i v několika prestižních astronomických pracovištích. Nahlédneme i do tvorby hvězdářské ročenky, protože dr. Jan Vondrák je jejím dlouholetým spolutvůrcem.

TIP:   NÁŠ TIP: O parazitech a lidech

Co je světový a hvězdný čas? Jaké má naše Země různé pohyby? Co je rotace, precese, nutace a jaké vlivy jsou s pohybem Země spojeny? Mají i planety vliv na pohyby Země? Čím se zabývá nebeská mechanika? Jaké jsou chystané výzkumné mise v tomto oboru?

Chcete-li se něco blížeji dovědět o (nejen) těchto otázkách, pak si udělejte 40 min. čas a společně s námi se povzneste nad doslova pozemské skutečnosti.

V závěru pořadu si připomeneme i tzv. konec světa v roce 2012. Bylo na tom něco reálného? Jak je to z Mayským kalendářem? Roztrhají slapové síly Zemi… ? Jistě stojí za to vyslechnout si na toto poněkud bulvární téma světově uznávaného odborníka.

Zdroj: TV NOE
Autor pořadu: Jindřich Suchánek
Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE, děkujeme!