Co nabídne listopadová obloha

Planetární nebe je sice v listopadu poměrně chudé, ale je to také měsíc meteorů z roje Taurid a Leonid. Planeta Saturn večer mizí a Venuše je ráno stále níže. Lépe je na tom Mars, ale je od nás velmi daleko, je tedy malinkatý a slabší. Brzy se ráno objeví také Jupiter. Nepropásněte 13. 11. jeho těsnou konjunkci s Venuší.

V první polovině měsíce spatříme ještě nízko nad západem Saturn, který postupně mizí v záři Slunce. Koncem měsíce je v největší východní elongaci Merkur, ale podmínky pro jeho nalezení za soumraku nízko nad západem budou velmi obtížné. V úterý 28. dojde ke konjunkci Merkuru právě se Saturnem, přiblížení planet by mohlo být viditelné teleskopicky.

První polovina noci bude patřit Neptunu ve Vodnáři, Uran je na tom lépe, je viditelný téměř celou noc, kromě jitra. Můžete se pokusit spatřit jeho nejjasnější měsíčky nebo dokonce nějaké detaily na kotoučku planety (10“ dalekohled za dobrých podmínek spolehlivě ukáže Titanii a Oberon, 16“ přístroj pak i Ariel a Umbriel).

Ráno vysoko nad jihovýchodem svítí Mars a naopak nízko nad obzorem jasná Venuše, jejíž viditelnost pomalu končí a ve druhé polovině měsíce ji vystřídá Jupiter, který se po konjunkci se Sluncem přesunul na ranní oblohu.

TIP:   SERIÁL: Vesmír podle Messiera (76.)

V pondělí 13. listopadu ráno ještě Venuše a Jupiter stihnou vzájemnou těsnou konjunkci. Venuše bude jen 0,3° severně. Planety spatříme velmi nízko nad východním obzorem. Konjunkce Měsíce a Jupiteru se odehraje na státní svátek 17. listopadu. Seskupení Měsíce, Jupiteru a Venuše bude tedy pozorovatelné na ranní obloze 16. a 17. listopadu.

V neděli 5. listopadu večer vstoupí Měsíc do otevřené hvězdokupy Plejády a bude postupně zakrývat některé jasné hvězdy. Nejprve to bude v 19:54 SEČ hvězda 54 (gamma) Tau (3,7m), poté ve 23:57 SEČ 75 Tau (5,0m) a celé divadlo vyvrcholí zákrytem nejjasnější hvězdy Býka Aldebaranu (0,9m) 6. listopadu ráno ve 04:04 SEČ (časy jsou pro 15° E a 50°N a na území ČR se budou lišit v řádu minut). Měsíc je tou dobou bohužel krátce po úplňku, takže svým jasem bude přezařovat slabší hvězdy.

Naopak novoluní bude přát meteorickému roji Leonid, který má své pravidelné každoroční maximum kolem 17. listopadu. Ten je často zmiňován v souvislosti s opakujícími se bohatými meteorickými dešti, které se dostavují s periodou přibližně 33 let, ale s tím bohužel letos počítat nemůžeme. Pozorovatelsky nejzajímavější budou předúsvitové hodiny 17. a 18. listopadu, specialitou Leonid totiž bývá nemalé zastoupení jasných bolidů.

Z komet je ve výborné poloze stále C/2017 O1 (ASASSN), která trochu zklamala očekávání. Přestože byla v září a říjnu jasnou kometou v dosahu triedrů, díky malému plošnému jasu a nevýrazné kondenzaci stále potřebuje k pozorování velmi tmavou oblohu.

V listopadu se pohybuje souhvězdím Žirafy a Malé medvědice směrem k Polárce, a ačkoliv již slábne (kolem 9–10m), stále je v dosahu větších binokulárů a menších dalekohledů. Na ranní obloze ve Lvu a později v Panně je další vhodná kandidátka pro menší přístroje, periodická 24P/Schaumasse s jasností kolem 10–11m.

Zdroj: udalosti.astronomy.cz
Foto: heavens-above.com, udalosti.astronomy.cz