Rover Mars 2020 bude mít celkem 23 zvídavých „očí“

Příští americký rover Mars 2020, jehož hlavním úkolem bude hledání stop mikrobiálního života v dávné minulosti Marsu, bude vybaven celkem 23 kamerami.

Devět kamer bude sloužit k technickým účelům, sedm bude využíváno pro vědecké experimenty a stejné množství zvídavých „očí“ bude sledovat vstup do marsovské atmosféry, sestup atmosférou a přistání roveru na povrchu Marsu.

TIP:   Jak silné může být magnetické pole černé díry?

Colin McKinney z Jet Propulsion Laboratory k tomu dodal, že některé kamery jsou širokoúhlé a umožní pořizovat snímky celého roveru a panoramatické snímky okolí bez nutnosti kombinovat několik snímků, což je případ roveru Curiosity, který nyní pracuje na Marsu.

Rover Mars 2020 by měl k „Rudé planetě“ vyrazit v červenci 2020. Konstrukce vychází z roveru Curiosity, i přistání bude podobné, ovšem vědecké vybavení roveru bude samozřejmě mnohem lepší. Vědecká obec tedy očekává nemálo nových a nepochybně vzrušujících objevů.

A ještě něco, rover Mars 2020 by měl být také vybaven mikrofony, takže se poprvé v historii dočkáme (doufejme) i všemožných zvuků z Marsu. Mikrofony by měly být požity zejména během přistání, dále během jízdy vozítka a při sběru vzorků.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, en.wikipedia.org
Foto: NASA/JPL-Caltech, mars.nasa.gov
Doporučené odkazy: Next Mars Rover Will Have 23 ‚Eyes‘Mars 2020 Rover

One thought on “Rover Mars 2020 bude mít celkem 23 zvídavých „očí“

  1. Nebylo by špatny poslat jej do okolí Cydonie, at řadne nafotí tamní pyramidalní utvary. Ovšem to je jasný že to neprojde.

Comments are closed.