Nový druh orangutana

Do čeledi hominidů přibyl osmý žijící druh orangutan tapanulijský (Pongo tapanuliensis). Populace asi 800 orangutanů v oblasti Batang Toru jižně od jezera Toba na ostrově Sumatra je geneticky natolik odlišná od svých příbuzných, orangutana sumaterského i bornejského, že ji antropologové ustavili jako samostatný druh.

K vývojovému oddělení došlo před 3,38 miliony let, dokonce dříve, než se rozdělily od sebe oba zbývající druhy před pouhými 634 tisíci let. Morfologické odlišnosti najdeme zejména v utváření zubů a čelistí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:   Vrcholí meteorický roj Leonidy. Uvidíme až patnáct meteorů za hodinu

Nový druh orangutana vidíme na obrázku. Uznejte sami, že musíme dát za pravdu Jaroslavu Haškovi, který ve svém románu Osudy dobrého vojáka Švejka o orangutanech kromě jiného praví:

„…(mariňák) vyprávěl, že orangutana často nerozeznají od nějakýho vousatýho vobčana, že takovej orangutan má bradu porostlou chlupy jako… ‚jako,‘ povídá, ‚řekněme třebas tamhleten pán u vedlejšího stolu.‘ Vohlédli jsme se všichni, a ten pán s tou bradou šel k mariňákovi a dal mu facku a mariňák mu rozbil hlavu flaškou od piva a ten bradatej pán se svalil a zůstal ležet bez sebe a s mariňákem jsme se rozloučili, poněvadž hned vodešel, když viděl, že ho přizabil.“

Následující tabulka shrnuje všechny žijící druhy hominidů (čeleď Hominidae):

Zdroj: AKADEMON
Autor: RNDr.Ondřej Dvořák, CSc.
Foto: Tim Laman (Wikimedia Commons)
Doporučený odkaz: Morphometric, Behavioral, and Genomic Evidence for a New Orangutan Species

Místo pro Vaše názory a komentáře (viz Pravidla pro komentáře):