Co nabídne prosincová obloha

Zimní obloha je i při pozorování prostým okem nádherná. Když se vyjasní, tak to prostě stojí zato. Jmenujme třeba souhvězdí Oriona, Velkého psa, Býka, Plejády, Blíženců atd. Víte třeba, že sedm nejjasnějších hvězd, kterými jsou Capella, Aldebaran, Rigel, Sírius, Procyon, Castor a Pollux, lze uspořádat do tzv. Zimního mnohoúhelníku? Nejedná se samozřejmě o samostatné souhvězdí, ale jde spíše o jakousi analogii Jarního a Letního trojúhelníku, které tvoří základní orientační body oblohy daného ročního období.

A nyní již podrobněji k prosincové obloze. V oblasti tmavé oblohy si můžeme vychutnat třeba pohled na Mléčnou dráhu, která se táhne od dvojitého „W“ Cassiopei přes Persea, Vozku a Blížence až k Jednorožci.

Z večerní oblohy se nám ale v prosinci jaksi vytratí jasné planety. Pozorovat můžeme pouze Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Mars se nachází ráno vysoko nad JV obzorem (vychází po 3:00 SEČ) a Jupiter (vychází kolem 4:00 SEČ) najdeme také na obloze ranní. Merkur se objeví až na přelomu roku ráno nízko nad jihovýchodním obzorem.

Saturn bude 21. 12. v konjunkci se Sluncem, takže je pro nás prakticky nepozorovatelný. Ke Slunci se blíží i Venuše, která se počátkem měsíce již ztrácí v pokročilém rozbřesku.

TIP:   SERIÁL: Hlubinami vesmíru s Dr. Jiřím Březinou (2/2)

V prosinci nás též čekají pěkné zákryty jasných hvězd Měsícem. Dne 8. 12. to bude zákryt Regula ve Lvu, krátce po jeho východu a série zákrytů jasných hvězd Hyád, včetně nejjasnějšího Aldebaranu, které nastanou v noci z 30. na 31. prosince.

Prosinec také nabízí velmi populární meteorický roj Geminidy, který má předpovězené maximum na ráno 14. prosince. Měsíc před novem nebude pozorování příliš rušit. Více ale zatím prozrazovat nebudu, neboť 7. prosince vydáme o tomto roji speciální článek. Naznačím jen, že pokud to nepokazí počasí, tak se máme na co těšit.

Co se týče komet, tak jedna zajímavá by tu byla. Kometa Heinze (C/2017 T) objevená letos 2. října projde periheliem sice až 21 února 2018, ale již 4. ledna se přiblíží Zemi na 33 mil. km a mohla by dosáhnout jasu cca 9m a být tak viditelná ve větších triedrech.

Hranici 12m by měla prolomit už v polovině prosince a dostat se tak do vizuálního dosahu menších dalekohledů. Tou dobou se bude rychle pohybovat z hlavy Hydry souhvězdími Raka a Rysa (viz mapka A. Majera níže).

Dále už jen stručně. Měsíc bude v úplňku 3.12 v 16:47 SEČ, 4.12 bude nejblíže Zemi (357486 km). 8.12 (22:23 – 23:03 SEČ) zákryt hvězdy Regulus Měsícem. 13.12 nepřehlédněte seskupení Měsíce, Marsu a Jupiteru na ranní obloze. 31.12 (2:30 – 3:06 SEČ) nastane zákryt hvězdy Aldebaran Měsícem.

Závěrem už jen zbývá dodat, že 21. prosince v 17:27 SEČ Slunce vstupuje do znamení Kozoroha, čímž nastane zimní slunovrat, tedy oficiální začátek astronomické zimy.

Zdroj: udalosti.astronomy.cz, observatory.cz, rozhlas.cz, hvezdarnacb.cz
Foto: heavens-above.com, Aleš Majer/udalosti.astronomy.cz