ESO: Obrázek týdne

Rudý obr odhazuje kůži

Tento zvláštní obrázek ukazuje vzdáleného pulsujícího rudého obra R Sculptoris. R Sculptoris leží asi 1200 světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor) a je zástupcem tzv. hvězd na asymptotické větvi obrůvysokým obsahem uhlíku (anglicky je to elegantnější: carbon-rich asymptotic giant brach – AGB – star). To znamená, že se blíží konci existence. V této fázi hvězdy s malou a střední hmotností chladnou, vytvářejí rozsáhlé atmosféry a ztrácejí hodně hmoty – připravují úžasné planetární mlhoviny.

Zatímco základní procesy při ztrátě hmoty jsou celkem známé, astronomové stále zkoumají, jakým způsobem začínají poblíž povrchu hvězdy. Množství hmoty, které hvězda ztratí, má pro její vývoj ohromné důsledky: mění její budoucnost a ovlivňuje typ planetární mlhoviny.

TIP:   Petr Horálek: Ve svitu Venuše

Protože AGB hvězdy vytvářejí na konci života planetární mlhoviny, do vesmíru se přes ně dostane obrovské množství různých prvků – 50 procent těžších než železo – které potom putují do nových hvězd, planet, jejich měsíců a eventuálně také do základních elementů života.

Jeden obzvláště zajímavý rys R Sculptoris je významná jasná skvrna, která vypadá dva až třikrát jasnější než ostatní oblasti. Astronomové, kteří pořídili tento snímek pomocí interferometru VLTI, si myslí, že R Sculptoris je obklopena velkými shluky hvězdného prachu, který se odlučuje od hvězdy.

Jasná skvrna je ve skutečnosti oblast, kde kolem hvězdy není žádný prach, a tak na ni v tom místě lépe vidíme. Obrázek ukazuje extrémně malou část oblohy: asi 20×20 tisícin úhlové sekundy. Pro srovnání, Jupiter má úhlový rozměr asi 40 úhlových sekund.

Zdroj: ESO, foto: ESO/M. Wittkowski (ESO). Doporučený odkaz: Aperture synthesis imaging of the carbon AGB star R Sculptoris: Detection of a complex structure and a dominating spot on the stellar disk

2 thoughts on “Rudý obr odhazuje kůži”

  1. dobrý den,

    Dosud jsem si myslel, že prvky těžší než železo se tvoří při výbuch supernov. Z informací uvedených v článku vyplývá, že toto je možné i u rudých obrů hvězd s malou a střední hmotností. V článku se nepíše, že by tato hvězda prodělala v minulosti výbuch novy nebo supernovy. Mohl by mi někdo osvětlit, kde se v ní vzalo tolik prvků těžších než železo?

    1. Dobrý večer. V tomto případě probíhá vznik těžších prvků než železo při reakcích neutronů s jádry skupiny železa.

Místo pro Vaše názory a komentáře (viz Pravidla pro komentáře):