Alan-Friedman-sm_sun040316_1459742168

Sluneční aktivita má mnoho podob. Asi nejznámější jsou sluneční erupce. Odborníci v takovém případě vyhledávají, pozorují a analyzují sluneční skvrny na disku, kterých mnohdy je jako zrnek pepře, protože se musí zabývat i těmi nejmenšími. Velká skvrna je pak téměř lahůdkou. Ale sluneční skvrny nejsou jediným projevem mnohdy neklidného Slunce.

Tento týden jsou na Slunci nejzajímavějším jevem protuberance. A toho při krátkém vyjasnění oblohy využil Alan Friedman v Buffalu a pořídil ze své soukromé observatoře tento úchvatný snímek, který nám ukazuje sluneční protuberance ve své plné kráse a velikosti.

Protuberance je velký jasný oblak chladného plazmatu vybíhající z povrchu Slunce a často mající podobu smyček. Začínají na povrchu Slunce ve fotosféře a vybíhají do koróny. Zatímco koróna obsahuje velmi horké plazma, protuberance se svým složením blíží chromosféře — obsahuje mnohem chladnější plazma.

Mohou existovat i mnoho dní (klidná protuberance), ale také mohou zaniknout již po několika hodinách (aktivní protuberance). Pokud protuberance rychle dosáhne velmi velké výšky, je nazývána eruptivní protuberancí. Někdy se protuberance může zcela odpoutat od Slunce, a změnit se tak na výron koronální hmoty (CME).

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

Protuberance jsou obvykle dlouhé mnoho tisíc kilometrů. Zatím nejdelší pozorovaná byla dlouhá 350 000 km, což je asi 28 průměrů Země. Hmotnost materiálu v protuberancích bývá v řádech stovek miliard tun.

Pro pozorování jsou nejvhodnější protuberance na okraji slunečního disku, kdy je možno nejlépe studovat jejich vnitřní strukturu. Pokud se protuberance objeví přímo na slunečním disku, je tmavší než pozadí, protože má nižší teplotu. Takové protuberance se pak nazývají filamenty.

Takže pokud máte dalekohled a patřičné vybavení pro pozorovaní Slunce neváhejte a koukněte se také. Jak vidíte na přiloženém snímku určitě to stojí za to. A třeba se i Vám povede takový pěkný snímek. Zkuste to.

Zdroj: spaceweather.com, Wikipedia, foto: Alan Friedman