ÚPLNÝ ZÁZNAM: Totální úspěch SpaceX. První stupeň úspěšně přistál, BEAM letí k ISS!

Ze startovního komplexu 40 na Cape Canaveral odstartovala ve 22:43 SELČ nosná raketa Falcon 9 v1.2 s kosmickou loďí Dragon CRS-8. Nákladní loď nese zásoby a materiál pro další provoz Mezinárodní kosmické stanice a součástí nákladu je i nafukovací modul BEAM. Velkým důvodem k radosti bylo úspěšné přistání horního stupně rakety na plovoucí plošině.

Asi 10:30 minut po startu se Dragon oddělil od horního stupně nosné rakety na základní dráze. První stupeň nosné rakety úspěšně přistál na plovoucí plošinu zakotvenou v Atlantiku a v tom okamžiku zavládlo v řídícím středisku veselí a velmi dobrá nálada. Konečně se to povedlo.

Zatímco první stupeň přistával, druhý stupeň úspěšně doručil zásobovací loď Dragon i s nafukovacím modulem BEAM na oběžnou dráhu. V nákladovém prostoru se rovněž nacházejí mikrodružice AggieSat 4, Bevo 2, LONESTAR2 a osm družic Flock-2d, které budou později uvolněny z ISS na samostatné dráhy.Celou misi tedy můžeme označit za totální úspěch. SpaceX tímto kouskem podnikla další významný krok ke znovupoužitelnosti raket.

Po tomto úspěchu šéf společnosti SpaceX Elon Musk potvrdil další plán společnosti, a to že první zkušební let pilotované verze lodi Dragon se uskuteční již na konci roku 2017. Společnost Spacex vyvíjí pilotovanou kosmickou loď pro obsluhu nízké oběžné dráhy na základě nákladní verze lodi. Další pilotovanou loď, podle kontraktu s NASA, vyvíjí společnost Boeing – CST-100 Starliner.

sx

Zdroj: SpaceX, novinkykosmonautiky.blogspot.com, kosmonautix.cz