VAŠE FOTO: Slunce za závojem oblačnosti

Naše jediné Slunce s velkou skvrnou začíná lákat astrofotografy. I náš čtenář Petr Hykš využil situace a vydal se na průzkumný lov. A výsledkem je tento zajímavý snímek.

TIP:   Byla jednou jedna modrá kometa...

K uvedenému snímku pan Hykš napsal: “Po čase opět zasílám jeden astro-snímek. Tentokrát je to sluneční kotouč s velkou sluneční skvrnou. Rád bych dodal, že k pozorování či fotografování této skvrny není nutné vlastnit dalekohled ani sluneční filtr, ale stačí, když je vhodné počasí. V tomto případě nám zamračená obloha vyhovuje nejvíc, neboť oblačnost rozptyluje sluneční světlo a my tak Slunce můžeme pozorovat pouhým okem, bezpečně a bez obav. Je ale třeba dbát zvýšené opatrnosti, a když vidíme, že Slunce svítí až příliš, přestat sledovat.

Není nic jednoduššího, než vzít obyčejný digitální fotoaparát, který dnes disponuje dostatečnou kvalitou a optickým zoomem (zde byl použít osminásobný), nastavit krátkou dobu expozice, zaostřit, zmáčknout spoušť a skvrnu si prohlédnout přímo na fotografii. Přesně tak jsem to dnes udělal i já. V případě, že se v průběhu týdne alespoň trochu vyjasní, zašlu Vám i fotografii skvrny pořízenou dalekohledem. S pozdravem Petr Hykš.”

A já za NÁŠ VESMÍR dodávám: Děkujeme a na nové snímky pořízené dalekohledem se už velice těšíme.

Foto: Petr Hykš