nv

Inženýři z NASA zahájili ve středisku Marshall Space Flight Center v Huntsville zkoušky revolučního pohonného systému HERTS (Heliopause Electrostatic Rapid Transit System), který navazuje na vynález Dr. Pekka Janhunena z finského meteorologického institutu. V podstatě se jedná o e-plachtu, která má umožnit dolet na okraj Sluneční soustavy v horizontu deseti let.

Celý projekt vede Bruce M. Wiegmann a finančně jej zajišťuje Space Technology Mission Directorate a NASA Innovative Advanced Concepts Program. A jak to má vlastně fungovat? Pokusím se to hodně zjednodušeně popsat.

TIP:   V pátek 27. července uvidíme nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

E-plachta bude složena z 10-20 hliníkových, milimetr tenkých a elektricky nabitých drátů. Průměr e-plachty bude přibližně 12,5 mil, která se rozvine díky pomalé rotaci připojené kosmické lodi. O tah lodi s e-plachtou se postarají částice slunečního větru, protony, které se vesmírem pohybují rychlostí 400-750 km/s a odpudivá elektromagnetická síla. Celkem názorně je to popsáno v přiloženém videu. Originální článek si můžete přečíst zde.

Zdroj: NASA, foto a video: NASA/MSFC