Podle ruského miliardáře Jurije Milnera a geniálního fyzika Stephena Hawkinga je to možné! Milner je totiž připraven investovat 100 milionů dolarů do projektu Breakthrough Starshot, který předpokládá vyslání miniaturních kosmických sond k nejbližší hvězdě Alfa Centauri. Sondy by měla dosáhnout rychlost rovnající se dvaceti procentům rychlosti světla.

Nanosondy budou vybaveny kamerami, navigačním a komunikačním systémem, fotonovou pohonnou jednotkou a energetickým zdrojem. “A přitom nebudou větší, než čip ve vašem mobilním telefonu a nebudou těžší, než list papíru,” podotkl Pete Worden, bývalý šéf Ames Research Center NASA, který se v současné době projektem zabývá.

TIP:   Paranal v měsíčním světle

Pohon nanosond zajistí solární plachta o síle několika set atomů a velmi výkonný laser na Zemi, který jednak udá sondám rychlost, ale také bude udržovat spojení.

Pete Worden předpokládá, že projekt odstartuje ke hvězdám v horizontu třiceti let. “Ještě nedávno bych rozhodně prohlašoval, že cestování k jiným hvězdám takovou rychlostí není možné, ale současný technologický vývoj rýsuje jiný plán. Plán který může fungovat.“ Dodal závěrem Pete Worden.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, ria.ru, breakthroughinitiatives.org, washingtonpost.com