nv

Co je to za druh mračen? Ačkoliv příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není známá a jakkoliv hrozivě vypadají, tak se zdá, že to nejsou zvěstovatelé meteorologické zkázy.

Neformálně se tato mračna jmenují undulatus asperatus, mají zvláštní vzhled, neobvyklý výskyt, jsou poměrně neprostudována a byla navrhnuta jako nový typ mraků. Kdekoliv je nejnižší okraj mraku dole plochý, tak mračna asperatus mohou mít pod sebou významnou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mračna asperatus by mohla být příbuzná s lentikulárními mračny, která vznikají u hor, nebo s mračny mammatus, která souvisí s bouřkovými mraky, nebo snad s “fénovým” větrem, což je typ suchého větru směrem dolů, který fouká z hor. Takový vítr se jmenuje Canterburský oblouk a proudí k východnímu pobřeží novozélandského Jižního ostrova.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Snímek, na který se díváte byl pořízen nad Hanmer SpringsCanterbury na Novém Zélandu už v roce 2005 a ukazuje zvláště jemné podrobnosti, jelikož sluneční světlo zvlněné mraky osvětluje ze strany.

Zdroj: APOD, Witta PriesterRobert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (USRA); česky: Josef Chlachula, astro.cz