odchylky-prumernych-teplot-leden-brezen-1880-2016

První čtvrtletí letošního roku bylo podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nejteplejší od začátku měření v roce 1880. Průměrná globální teplota se oproti průměru za 20. století odchýlila o 1,15 stupně Celsia. Rekord dosažený v minulém roce byl překonán o 0,29 stupně. Nad oceány byla teplota oproti průměru vyšší o 0,82 stupně Celsia, nad pevninami o 2,05 stupně Celsia. Rekordně vysoké teploty byly zaznamenány v rozsáhlých oblastech po celém světě.

V lednu činila globální teplotní odchylka 1,04 stupně, v únoru 1,21 stupně Celsia, březen skončil s odchykou 1,22 stupně Celsia. Březnová odchylka je nejvyšší odchylkou ze všech měsíčních hodnot za celou dobu sledování (1635 měsíců). Na prvních devíti místech v seznamu nejteplejších měsíců historie je posledních devět měsíců. Rekord za březen padl už v minulém roce, tehdy však byla odchylka o 0,32 stupně Celsia nižší.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Klimatický jev El Niño, který teploty na Zemi v posledním roce významně ovlivnil, slábne a ještě před koncem jara nebo začátkem léta (na severní polokouli) se očekává přechod k normálnímu stavu. Zvyšuje se však pravděpodobnost, že se ve druhé polovině roku rozvine opačný jev La Niña.

Také v České republice byly první tři měsíce roku nadprůměrně teplé. Leden byl ve srovnání s normálem (1961-1990) teplejší o 1,4 stupně, únor o 4,1 stupně a březen o 0,8 stupně Celsia.

teplotni-anomalie-leden-brezen-2016

Zdroj: Gnosis9.netNOAA/NCDC, ČHMÚ, autor: Libor Kukliš