nv

V Orlí mlhovině se rodí nové hvězdy. Tento snímek, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled v roce 1995 ukazuje, jak se z pilířů molekulárního vodíku a prachu vynořují odpařující se plynné globule (EGGs – evaporating gaseous globules).

Obří pilíře jsou světelné roky dlouhé a jsou tak husté, že se plyn uvnitř gravitačně smršťuje za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných mladých hvězd způsobuje intenzivní odpařování na konci každého pilíře, takže se materiál s nízkou hustotou odpaří a odhalí tak hvězdné porodnice s hustými “vejci” (EGGs). Orlí mlhovina, která je spojená s otevřenou hvězdokupou M16, se nachází asi 7000 světelných let daleko. Pilíře stvoření byly v roce 2007 zobrazeny družicovým Spitzerovým kosmickým dalekohledem v infračerveném světle, což vedlo k domněnce, že je už mohla zničit místní supernova, ale světlo z této události ještě k Zemi nedorazilo.

TIP:   Pomocí dalekohledu VLT vědci provedli dosud nejpřesnější test Einsteinovy obecné teorie relativity mimo naši Galaxii

Mimochodem, dnes je to přesně 26. let, kdy byl Hubble Space Telescope raketoplánem Discovery vynesen na oběžnou dráhu. Gratulujeme! (Poznámka redakce NV)

Zdroj: APOD, J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASARobert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (USRA); česky Josef Chlachula, astro.cz