nv

V Orlí mlhovině se rodí nové hvězdy. Tento snímek, který pořídil Hubblův kosmický dalekohled v roce 1995 ukazuje, jak se z pilířů molekulárního vodíku a prachu vynořují odpařující se plynné globule (EGGs – evaporating gaseous globules).

Obří pilíře jsou světelné roky dlouhé a jsou tak husté, že se plyn uvnitř gravitačně smršťuje za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných mladých hvězd způsobuje intenzivní odpařování na konci každého pilíře, takže se materiál s nízkou hustotou odpaří a odhalí tak hvězdné porodnice s hustými “vejci” (EGGs). Orlí mlhovina, která je spojená s otevřenou hvězdokupou M16, se nachází asi 7000 světelných let daleko. Pilíře stvoření byly v roce 2007 zobrazeny družicovým Spitzerovým kosmickým dalekohledem v infračerveném světle, což vedlo k domněnce, že je už mohla zničit místní supernova, ale světlo z této události ještě k Zemi nedorazilo.

TIP:   Akademie věd ČR spouští hlasování o názvu „české exoplanety“

Mimochodem, dnes je to přesně 26. let, kdy byl Hubble Space Telescope raketoplánem Discovery vynesen na oběžnou dráhu. Gratulujeme! (Poznámka redakce NV)

Zdroj: APOD, J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASARobert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (USRA); česky Josef Chlachula, astro.cz