Vzkaz skřítkům můžete posílat až do 13. května

taranis-autor-cnes

Možnost zaslat vzkaz do vesmíru byla prodloužena z úterý 3. května na pátek 13. května. Důvodem je několikadenní zpoždění montáže družice TARANIS na francouzské straně.

Do soutěže, kterou pořádají společně Ústav fyziky atmosféry a časopis Vesmír už přispělo přes půl tisícovky lidí. Zde je několik příkladů, co lidé navrhují vyslat do Vesmíru jako vzkaz, který nad hlavami lidstva bude obíhat planetu několik let:

  • Zdeněk Janeček: Kdo vidí dál, je blíž k poznání.
  • Jana Drengubaková: Moudří vždy považovali za nejbezpečnější cestu k míru zapomenutí utrpěných křivd. (Komenský)
  • Petra Rousalová: Milí skřítkové, blýskněte nám, prosím, na lepší časy. Děkujeme.
  • Jiří Syřínek: Žena mi vyčítá, že furt někde lítám, atak ať má pravdu.
  • Martin Zamboj: Každý tu zanechá stopu, jde o to jakou.
  • Martin Vondryska: Zdravíme z Vejprnic.

Stále platí, že ze všech zaslaných vzkazů bude výsledných 101, jež budou nahrány na palubu sondy TARANIS. Vybírat je bude porota ve složení novinářka Eva Bobůrková, moderátor Vladimír Kořen, spisovatel Ondřej Neff, genetik Václav Pačes, fyzik Ondřej Santolík a publicista Pavel Toufar. Porota zasedne v polovině května 2016. Všechny vybrané vzkazy budou poté zveřejněny. Není bez zajímavosti, že na všechny zasilatele čeká certifikát, potvrzující fakt, že do vesmíru zaslali vzkaz.

Podrobnosti o projektu najdete na stránce www.vesmir.cz/skritek. Zajímavosti o jednom z hlavních cílů sondy TARANIS – nadoblačných blescích, zvaných „skřítci“ – naleznete v článku Ivany Kolmašové z Ústavu fyziky atmosféry.

Foto: CNES