V 7:21 SELČ odstartovala ze startovního komplexu 40 na Cape Canaveral nosná raketa Falcon 9 s japonskou telekomunikační družicí JCSat 14 společnosti SKY Perfect JSAT Corp.

Raketa vzlétla po jednodenním odkladu způsobeném nepříznivými meteorologickými podmínkami v místě startu. Devět minut po startu se podařilo motorické přistání prvního stupně rakety na plošinu zakotvenou v Atlantiku. V čase T+9:15 min byla družice navedena na parkovací dráhu.

Druhý stupeň nosné rakety Falcon 9 byl úspěšně restartován a po asi minutové činnosti navedl telekomunikační družici JCSat 14 na plánovanou dráhu. V 7:54 SELČ se družice oddělila od raketového stupně. Na stacionární dráhu, na níž má být zakotvena nad 154° v.d., se družice dostane pomocí vlastního pohonného systému.

TIP:   Oblačno, s občasným prachem

JCSAT-14 je sedmnáctým telekomunikačním satelitem japonského satelitního operátora SKY Perfect JSAT Group. Byl postaven společností Space System/Loral (SSL), se sídlem v kalifornském Palo Altu, na firemní platformě SSL-1300 dle kontraktu uzavřeného v červnu 2013. Nahradí JCSAT-2A, který je se svými čtrnácti lety v poslední fázi své předpokládané životnosti. Se svými dvaceti šesti C-pásmovými a osmnácti Ku-pásmovými transpondéry bude družice poskytovat telekomunikační služby v Asii, Rusku, Oceánii a na ostrovech Tichého oceánu.

nv

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, foto: SpaceX, video: YouTube