Šestnáctého března, měsíc po vyhlášení kampaně, byla oznámena jména osmi účastníků #MeetESO – prvního setkání ESO inspirované sociálními médii. Sedmého května 2016 přiletěli účastníci do Chile na pětidenní návštěvu jedněch z nejúžasnějších astronomických zařízení na světě: VLT (Very Large Telescope) – nejpokročilejší astronomická observatoř v optické oblasti na světě – a ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), největší existující astronomický projekt.

Jak je vidět z širokých úsměvů, cestovatelé #MeetESO si svůj itinerář cesty užívali, od hovorů se zaměstnanci ESO a ALMy během nočních pozorování na jedněch z nejlepších lokací na Zemí až po přespávání v Residencii ESO, která slouží jako hotel pro astronomy pozorující na Paranalu (ale která je možná známější jako ta budova, která byla “vyhozena do vzduchu” v bondovce Quantum of Solace).

TIP:   Akademie věd ČR spouští hlasování o názvu „české exoplanety“

Vrcholem chilského výletu byla možnost denního pozorování přechodu Merkura pod vedením některých ze světových astronomů. Tato skupinová fotografie byla pořízena právě při této příležitosti: devátého května 2016 na observatoři ESO Paranal během přechodu Merkura.

Obrázku jsou (zleva doprava): Mario Tapia (ESO), Lorna Aguilar, Gerd Hudepohl (ESO), Jane MacArthur, Anne Grudzien, Julien Milli, Remco Timmermans, Cristian Westphal, Ian O’Neill, Loïc Bommersbach, Karina Rojas and A Gerhard.


Sledováním hashtagu #MeetESO zjistíte víc informací, stejně tak na speciálních webových stránkách. Odkazy: Webová stránka #MeetESOÚčastníci #MeetESOESO na sociálních médiích. Kredit: ESO