Šestnáctého března, měsíc po vyhlášení kampaně, byla oznámena jména osmi účastníků #MeetESO – prvního setkání ESO inspirované sociálními médii. Sedmého května 2016 přiletěli účastníci do Chile na pětidenní návštěvu jedněch z nejúžasnějších astronomických zařízení na světě: VLT (Very Large Telescope) – nejpokročilejší astronomická observatoř v optické oblasti na světě – a ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), největší existující astronomický projekt.

Jak je vidět z širokých úsměvů, cestovatelé #MeetESO si svůj itinerář cesty užívali, od hovorů se zaměstnanci ESO a ALMy během nočních pozorování na jedněch z nejlepších lokací na Zemí až po přespávání v Residencii ESO, která slouží jako hotel pro astronomy pozorující na Paranalu (ale která je možná známější jako ta budova, která byla “vyhozena do vzduchu” v bondovce Quantum of Solace).

TIP:   Pomocí dalekohledu VLT vědci provedli dosud nejpřesnější test Einsteinovy obecné teorie relativity mimo naši Galaxii

Vrcholem chilského výletu byla možnost denního pozorování přechodu Merkura pod vedením některých ze světových astronomů. Tato skupinová fotografie byla pořízena právě při této příležitosti: devátého května 2016 na observatoři ESO Paranal během přechodu Merkura.

Obrázku jsou (zleva doprava): Mario Tapia (ESO), Lorna Aguilar, Gerd Hudepohl (ESO), Jane MacArthur, Anne Grudzien, Julien Milli, Remco Timmermans, Cristian Westphal, Ian O’Neill, Loïc Bommersbach, Karina Rojas and A Gerhard.


Sledováním hashtagu #MeetESO zjistíte víc informací, stejně tak na speciálních webových stránkách. Odkazy: Webová stránka #MeetESOÚčastníci #MeetESOESO na sociálních médiích. Kredit: ESO