Halo z Atacamy

nv

Navzdory své pověsti astronomického ráje je v chilské poušti Atacama letos vlivem silném tichomořského El Nino častěji zamračeno. Kopule dvou 6,5 metrových Magellanových dalekohledů Carnegiho observatoře Las Campanas byly 13. května v jednom z nejsušších a nejtmavších míst na na Zemi zavřeny.

I tak panoráma noční krajiny ozařuje Měsíc v první čtvrti s jasnými hvězdami a kolem měsíčního kotouče je krásné, jasné halo. Úhlový průměr halo je 22 stupňů. Úhel nezávisí na jasnosti nebo fázi Měsíce, ale je dán hexagonální geometrií atmosférických ledových krystalů, které měsíční světlo odrážejí a lámou.

Ta jasná hvězda uvnitř poloměru halo byla tu noc ve skutečnosti planeta Jupiter. Daleko vlevo halo lemuje nejjasnější hvězda Sírius a vpravo je Arcturus.

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN). Autoři a správci: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP); český překlad Josef Chlachula. NASA Official: Phillip Newman Specific rights apply. NASA Web Privacy Policy and Important Notices. A service of: ASD at NASA / GSFC & Michigan Tech. U. Odkaz na originální APODnáhodný APOD.