METEOAKTUALITY: OD PŘÍZEMNÍCH MRAZÍKŮ K LÉTU

nv

Minulý víkendu přišlo krátké ochlazení, teploty ale klesly dosti výrazně, ráno teploty klesaly k dobu mrazu a při zemi místy mrzlo a to i na počátku tohoto týdne. Na další dny vypadají prognózy ale poněkud jinak, proč dojde ke změně, jak moc bude teplo a jak dlouho? Očekávají se při vyšších teplotách také bouřky?

S mrazíky je konec a to hodně pravděpodobně v letošní teplé části roku definitivně, v dalších dnech se budou teploty zvolna zvyšovat. Již dnes bylo znát, že maximální teploty většinou překročily 15 °C. V dalších dnech překročí i 20 °C a to poměrně výrazně. Proč tomu tak bude?

Vývoj synoptické situace a počasí

Tlaková níže, která určovala počasí u nás ještě na počátku týdne se odsunula k východu a na naše území začíná opět pronikat teplý vzduch z jižních směrů. V nejbližších dnech ovlivní počasí v ČR rozpadající se okluzní fronta, která přinese místní přeháňky a v ojedinělých případech i bouřky. Na konci týdne postoupí přes střední Evropu dále k východu oblast vysokého tlaku vzduchu, kolem níž k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu až jihovýchodu. Na počátku nového týdne ukončí tento příliv teplého vzduchu přechod studené fronty od západu až jihozápadu.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Do konce pracovního týdne tak musíme počítat s oblačným až skoro zataženým počasím a lokálně se srážkami konvekčního typu, vyloučit je tedy rozhodně nelze. Teploty by se měly pohybovat od 16 do 22 °C nejčastěji. Ve čtvrtek se objeví na okluzní frontě přeháňky a ojedinělé bouřky především na JZ/Z Čech. jinde bude přeháněk o poznání méně, ale vylučovat je nelze. V pátek se objeví pro změnu spíše na SV/V země, kde se bude okluzní fronta postupně rozpadat. Současně bude působit na počasí u nás od jihozápadu nasouvající se oblast vysokého tlaku vzduchu a začne docházet k ubývání oblačnosti.

Převážně slunečný víkend s teplotami do 25 °C

O víkendu lze říci, že bude příznivé počasí s příjemnými až letními teplotami. V sobotu i v neděli bude skoro jasno, během dne polojasno až přechodně oblačno. Srážky by oblaky produkovat neměly. Podle současných předpokladů můžete zcela vyloučit srážky v neděli. Ani oblačnost studené fronty, která bude postupovat od jihozápadu zatím naše území neovlivní. V sobotu mohou výjimečně vzniknout slabé přeháňky zejména ve výše položených oblastech našeho území. O něco méně oblačnosti tak bude v neděli. Současně budou teploty v celé ČR v neděli nejvyšší. V sobotu dosáhnou 22 °C, v neděli až 25 °C a to patrně typicky v nejníže položených oblastech našeho území jako je Polabí střední a západní, okolí Prahy, jihozápad Čech a jih Moravy či Čech. Ještě tepleji bude v Polsku a Německu a to až 28 °C. Budou to v neděli nejteplejší oblasti celé střední Evropy, podobně vysoké teploty lze čekat snad jen na severním pobřeží Itálie.

Studená fronta, tradiční letní ukončení přílivu teplého vzduchu

V pondělí přejde naše území studená fronta. Její postup by měl být více méně již přesně spočítán dnešními modely. Lišit se bude už jen v řádu několika málo hodin. I tak bude na době přechodu fronty závislé pondělní teploty na našem území. Přes Německo přejde fronta již v neděli odpoledne, přes jeho východní část večer a v první polovině noci na pondělí. Přes naše území přejde během pondělí. Na JZ/Z očekáváme již srážkovou činnost v dopoledních hodinách, na východ by se fronta měla dostat o poznání později. Podle současných předpokladů bude mít navíc slábnoucí charakter. Dojde za ní k mírnému ochlazení po změně proudění na západní až severozápadní, které se více projeví v Čechách a to zejména v jejich JZ/Z partiích.

Během nového týdne dojde hodně pravděpodobně k návratu podobných teplot, které čekáme o víkendu. Vysoké budou i noční teploty, které čekáme kolem 10 °C či v nejnižších polohách a ve větších městech celou noc čistě nad 10 °C. Nejčastěji v intervalu 15 až 9 °C a to od víkendu. O něco chladnější bude ještě sobotní ráno, kdy lze čekat teploty ještě kolem 9 °C.

Zdroj: METEOAKTUALITY.CZ