nv

Minulý víkendu přišlo krátké ochlazení, teploty ale klesly dosti výrazně, ráno teploty klesaly k dobu mrazu a při zemi místy mrzlo a to i na počátku tohoto týdne. Na další dny vypadají prognózy ale poněkud jinak, proč dojde ke změně, jak moc bude teplo a jak dlouho? Očekávají se při vyšších teplotách také bouřky?

S mrazíky je konec a to hodně pravděpodobně v letošní teplé části roku definitivně, v dalších dnech se budou teploty zvolna zvyšovat. Již dnes bylo znát, že maximální teploty většinou překročily 15 °C. V dalších dnech překročí i 20 °C a to poměrně výrazně. Proč tomu tak bude?

Vývoj synoptické situace a počasí

Tlaková níže, která určovala počasí u nás ještě na počátku týdne se odsunula k východu a na naše území začíná opět pronikat teplý vzduch z jižních směrů. V nejbližších dnech ovlivní počasí v ČR rozpadající se okluzní fronta, která přinese místní přeháňky a v ojedinělých případech i bouřky. Na konci týdne postoupí přes střední Evropu dále k východu oblast vysokého tlaku vzduchu, kolem níž k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu až jihovýchodu. Na počátku nového týdne ukončí tento příliv teplého vzduchu přechod studené fronty od západu až jihozápadu.

Do konce pracovního týdne tak musíme počítat s oblačným až skoro zataženým počasím a lokálně se srážkami konvekčního typu, vyloučit je tedy rozhodně nelze. Teploty by se měly pohybovat od 16 do 22 °C nejčastěji. Ve čtvrtek se objeví na okluzní frontě přeháňky a ojedinělé bouřky především na JZ/Z Čech. jinde bude přeháněk o poznání méně, ale vylučovat je nelze. V pátek se objeví pro změnu spíše na SV/V země, kde se bude okluzní fronta postupně rozpadat. Současně bude působit na počasí u nás od jihozápadu nasouvající se oblast vysokého tlaku vzduchu a začne docházet k ubývání oblačnosti.

Převážně slunečný víkend s teplotami do 25 °C

O víkendu lze říci, že bude příznivé počasí s příjemnými až letními teplotami. V sobotu i v neděli bude skoro jasno, během dne polojasno až přechodně oblačno. Srážky by oblaky produkovat neměly. Podle současných předpokladů můžete zcela vyloučit srážky v neděli. Ani oblačnost studené fronty, která bude postupovat od jihozápadu zatím naše území neovlivní. V sobotu mohou výjimečně vzniknout slabé přeháňky zejména ve výše položených oblastech našeho území. O něco méně oblačnosti tak bude v neděli. Současně budou teploty v celé ČR v neděli nejvyšší. V sobotu dosáhnou 22 °C, v neděli až 25 °C a to patrně typicky v nejníže položených oblastech našeho území jako je Polabí střední a západní, okolí Prahy, jihozápad Čech a jih Moravy či Čech. Ještě tepleji bude v Polsku a Německu a to až 28 °C. Budou to v neděli nejteplejší oblasti celé střední Evropy, podobně vysoké teploty lze čekat snad jen na severním pobřeží Itálie.

TIP:   Nové poznatky o atmosféře Marsu

Studená fronta, tradiční letní ukončení přílivu teplého vzduchu

V pondělí přejde naše území studená fronta. Její postup by měl být více méně již přesně spočítán dnešními modely. Lišit se bude už jen v řádu několika málo hodin. I tak bude na době přechodu fronty závislé pondělní teploty na našem území. Přes Německo přejde fronta již v neděli odpoledne, přes jeho východní část večer a v první polovině noci na pondělí. Přes naše území přejde během pondělí. Na JZ/Z očekáváme již srážkovou činnost v dopoledních hodinách, na východ by se fronta měla dostat o poznání později. Podle současných předpokladů bude mít navíc slábnoucí charakter. Dojde za ní k mírnému ochlazení po změně proudění na západní až severozápadní, které se více projeví v Čechách a to zejména v jejich JZ/Z partiích.

Během nového týdne dojde hodně pravděpodobně k návratu podobných teplot, které čekáme o víkendu. Vysoké budou i noční teploty, které čekáme kolem 10 °C či v nejnižších polohách a ve větších městech celou noc čistě nad 10 °C. Nejčastěji v intervalu 15 až 9 °C a to od víkendu. O něco chladnější bude ještě sobotní ráno, kdy lze čekat teploty ještě kolem 9 °C.


Zdroj: METEOAKTUALITY.CZ